post

Европейската космическа агенция (ESA) и руската “Роскосмос” съобщиха за съвместни планове за колонизация на естествения спътник на Земята – Луната. За начало на проекта ще послужи обща експедиция на обратната страна на Луната, след коя ще започне и строителството на базата.

Още преди година “Роскосмос” обяви проекта “Луна 27”, в рамките на който ще бъде създаден автоматичен спускаем апарат, който ще се прилуни в най-големия кратер с название Ейткън на Южния полюс на Луната. Предполага се, че намиращите се в него ресурси ще могат да се използват от първите колонисти.

По думите на водещия специалист от ESA по проекта Джеймс Карпентър, Южният полюс на Луната не прилича на нищо познато, там околната среда е съвсем друга и благодарение на ниските температури възможно е да има големи количества лед и други химически елементи на повърхността. Ледът може да се използва в системите за осигуряване на жизнена среда, а намерените елементи ще се окажат полезни в качеството на ракетно гориво.

ESA ще предостави спускаемия модул Pilot, снабден с камери и лазерно насочване за избор на обектите за наблюдение, както и със сложно сондажно устройство. Освен това, на борда на модула ще бъде създадена специална лаборатория, която ще прави анализ на събраните образци.

“Ние трябва да полетим към Луната. През 21 век на нея ще се появи постоянен преден пост на човешката цивилизация, казва Игор Митрофанов, специалист от “Роскосмос”. – Русия ще участва в този процес и ние ще работим заедно с нашите международни колеги”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *