Изследователи от Станфордския университет вероятно са направили пробив, който в бъдеще ще промени живота на хората с ампутирани крайници. Учените са разработили изкуствен заместител на кожа, който усеща докосвания и предава тази информация на нервната система. Подобна технология може да бъде използва за създаване на протези, които са бъдат свързани с човешката нервна система. Освен това, технологията ще позволи на хората не само да чувстват докосванията, но и да определят тяхната сила.
В опростен вид технологията може да бъде описана така – кожата се състои от два слоя гумирана пластмаса с нанесен на тях гъвкав проводящ слой. Между тези слоеве се намират въглеродни нанотръбички, които произвеждат електричество при натиск. Колкото по-силен е натискът, толкова повече ток преминава през тях – по този начин кожата различава налягане.
Това обаче не е всичко, тъй като тази информация трябва да бъде предадена по някакъв начин в човешкия мозък. Учените са решили да използват една област, наречена “оптогенетика” – създаване на особени клетки, реагиращи на светлина с определена честота. Изследователите са доказали работоспособността на технологията като са създали оптогенетични неврони, различаващи светлинни шаблони.
Разбира се, до първите тестове върху хора ще минат още години и учените даже не считат оптогенетиката за най-добро решение. Съществуват и много други усещания, на които трябва да бъде научена изкуствената кожа – температура, триене и т.н., които също трябва да бъдат разработени. Независимо от това, разработката на учените може да намери и други приложения в съвременния живот, както и да послужи за основа за изследвания в бъдеще.