Tianhe-1A – новият суперкомпютър, обявен по време на HPC 2010 China, постави рекорд по производителност със своята изчислителна мощ от 2,507 петафлопа, измерени с помощта на теста LINPACK. Това автоматично го превръща не само в най-бързата система в Китай, но и в най-мощния суперкомпютър в световен мащаб.
Tianhe-1A разчита на модерна хетерогенна архитектура, комбинирайки много на брой паралелни графични изчислителни процесори с многоядрени централни процесори, позволявайки постигането на впечатляваща производителност, по-компактен размер и по-ниско енергопотребление.
Системата използва 7168 графични процесора NVIDIA Tesla M2050 и 14336 процесора Intel Xeon. За постигане на същата ефективност само с процесори биха били необходими над 50 хиляди броя, както и два пъти повече пространство, за да се осигури подобна изчислителна производителност като при използването на комбинацията с графични ядра.
Значително по-важно предимство е, че за постигането на изчислителна производителност от 2,507 петафлопа, при използване на система изградена изцяло на базата на процесори ще е необходимо захранване от порядъка на над 12 мегавата. А благодарение на използването на графични процесори в хетерогенна система, Tianhe-1A се нуждае от само 4,04 мегавата, което го прави три пъти по-ефективен от енергийна гледна точка – разлика в енергопотреблението, която е достатъчна да захрани над 5000 домакинства за цяла година.
Tianhe-1A е разработен от National University of Defense Technology (NUDT) в Китай. Системата е разположена в Националния център за суперкомпютри в Тианджин и вече е напълно функционална.
„Производителността и ефективността на Tianhe-1A нямаше как да бъде постигната без използването на графични процесори”, заяви Гуангминг Лиу, шеф на Националния център за суперкомпютри в Тианджин. „Научните изследвания, които вече са възможни със система от подобен мащаб са почти без граници, затова и няма как да не сме наистина доволни от резултатите”.
Суперкомпютъра Tianhe-1A ще бъде използван като система с отворен достъп за извършване на научни изчисления с огромни мащаби.
„Графичните процесори променят начина за извършване на високопроизводителни изчисления”, заяви Джен-Хсун Хуанг, президент и изпълнителен директор на NVIDIA. „С помощта на Tianhe-1A, графичните процесори вече са в основата на два от на-бързите три суперкомпютъра, използвани в световен мащаб към настоящия момент. Тези суперкомпютри на база на графични чипове са ключов инструмент за учените, които се опитват да подобрят ефективността на своите научни открития”.
Графичните процесори NVIDIA Tesla, базирани на паралелната изчислителна архитектура CUDA са разработени специално за високопроизводителни изчисления (HPC) и осигуряват огромен прираст в производителността при използването за разнообразни цели, в това число и разработката на лекарства, моделиране на урагани и цунамита, изследвания за ракови заболявания, дизайнът на коли и дори изследванията за раждането на галактики.
Повече информация за високопроизводителните графични процесори NVIDIA Tesla можете да намерите тук.