Петър Статев, Председател на УС на Фондация „Клъстер Информационни и Комуникационни Технологии“ – http://www.ictalent.org, беше избран за вицепрезидент на Европейския институт за телекомуникационни стандартиETSI. Номинацията му беше представена от Европейската асоциация на занаятчиите, малките и средни предприятия UEAPME и беше издигната и подкрепена от Българската Асоциация на Софтуерните Компании (БАСКОМ), чрез Европейската асоциация на малките и средни предприятия в ИКТ сектора PIN-SME.
25 години след основаването си, ETSI е отговорна за създаването и регулирането на стандарти и правила в изключително широк кръг от технологии и приложни области.
Моделът на работа и вземане на решения в ETSI e отворен, т.е. и не-членове на организацията могат да участват в заседанията на техническите комитети. Участието на МСП е уредено със специално препоръка на ЕК.
В института се разглеждат и вземат решения за стандарти и лицензионни политики в изключително важни сектори на цифровата икономика, като: виртуализация на мрежи, качество и сигурност на услуги, предлагани чрез „облачни технологии“, информационна и кибер сигурност и т.н.
Пълният набор от сфери на въздействие може да се види на сайта на института, като е важно да се подчертае – ETSI подкрепя диалога между водещи световни технологични компании и МСП, и осигурява платформа за този диалог. Участието в работата на института чрез техническите комитети не само дава видимост за направленията на развитие на даден технологичен сектор, но и позволява на МСП да бъдат видени, да представят познанията и опита си пред технологичните лидери.
Петър Статев посрещна своя избор с думите: „На първо място искам да благодаря за доверието на фирмите от българската ИКТ индустрия и специално на БАСКОМ, които ме подкрепиха както в създаването на първите клъстери в България, така и в представянето на индустрията в Европа. Мой дълг ще бъде да защитавам интересите на всички европейски малки и средни предприятия, и ИКТ предприемачи в ETSI като използвам своите знания, опит и професионални контакти, както и да продължа позитивния диалог с представителите на лидерите в технологичното развитие. Оперативната съвместимост и стандартите са необходими за създаването на единния цифров пазар и са условия за развитие на малките и средни предприятия в Европа.”
Петър Статев е съосновател и председател на УС на ИКТ Клъстер, както и настоящ председател на Българската асоциация на бизнес клъстерите. Но преди всичко, той е успешен предприемач в сферата на ИКТ и председател на Съвета на директорите на Смартком България АД – водеща компания за разработване и интегриране на телекомуникационни системи – най-иновативното българско предприятие според „Шестия български национален иновационен форум 2010”.
Господин Статев е дипломиран магистър по телекомуникации от Техническия университет в София.
За Европейски институт за технологични стандарти ETSI
Европейски институт за технологични стандарти разработва глобално приложими ИКТ стандарти, включващи фиксирани, мобилни, радио, конвергирани, въздухоплавателни, телевизионни и интернет технологии. Организацията е официално разпозната от ЕС като Европейската организация за стандарти.
ETSI е независима организация с нестопанска цел, която има повече от 700 члена – фирми и организации от 62 държави от 5 континента, които определят и участват активно в работата й.
За Европейската асоциация на малките и средни предприятия в ИКТ сектора PIN-SME
PIN-SME, „гласът на ИКТ малките и средни компании в Европа”, е първата европейска асоциация на ИКТ сектора, представляваща изключително интересите на малките и средни фирми от сектора.
Членовете на PIN-SME са 14 национални ИКТ асоциации, в които членуват малки и средни предприятия от различни европейски държави.
PIN-SME представлява повече от 50 000 фирми, в които работят около 200 000 човека от цяла Европа. PIN-SME е регистриран представител на интереси (ID: 66552321207-56) в EU.
За БАСКОМ
Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ) е създадена през 2001 година. Асоциацията е колективен представител на повече от 50 софтуерни фирми – пълноправни членове и 60 асоциирани членове, сред които висши учебни заведения, фондации, фондове за рисков капитал и др.
Софтуерната индустрия е сред малкото български индустрии с висока добавена стойност и конкурентоспособност в световен мащаб, осигуряваща изключителни възможности за професионална реализация и развитие на хората, работещи в нея.
Основните цели на БАСКОМ са да популяризира българската софтуерна индустрия, да развива професионализма и конкурентостта на сектора, да работи за подобряване на образователната система и да участва активно в изграждане и осъществяване на политики за ефективни ИТ инвестиции в полза на цялото общество.
За Фондация „Клъстер информационни и комуникационни технологии“ (ИКТ Клъстер)
Фондация „Клъстер информационни и комуникационни технологии“ е клъстерна инициатива, подкрепяща и насърчаваща създаването и развитието на клъстери в областта на информационните и комуникационните технологии в България. Тя е създадена през 2005 г. като платформа за ползотворен диалог и сътрудничество между ИКТ бизнеса и държавната администрация.
Основна цел на организацията е повишаване на конкурентоспособността на малките и средни предприятия от ИКТ бранша, чрез насърчаване на сътрудничеството и създаване на нови бизнес възможности.