Imagine Cup се организира от Microsoft и се провежда за осма поредна година, като в него участват студенти от цял свят.
Целта на състезанието е да насърчава младите хора да използват въображението и креативността си за създаването на технологични иновации, които могат да променят света.
Тази година Imagine Cup ще се проведе под мотото „Представете си свят, в който технологиите помагат за решаване на най-сериозните проблеми, пред които е изправено човечеството днес.”
Състезанието протича в пет различни категории, като тази година за пръв път България има участници във всяка една от тях: Вградени системи, Разработка на игри, Дигитални медии, ИТ предизвикателство. Всички отбори и индивидуални състезатели успешно преминаха първи кръг и се класираха за втори.
Евелина Димова, Евгения Милчева и Вероника Милчева от Техническия университет ще представят България на световните финали на Imagine Cup в категорията Софтуерен дизайн.
Евгения Милчева споделя, че „Най-добрият начин да надникнеш в бъдещето е да го начертаеш сам, казва Алан Кей. Благодарение на състезанието Imagine Cup, организирано от Microsoft, ние сме готови да погледнем напред, защото идеите ни биха могли да решат едни от най-сериозните проблеми на човечеството.”
Проектът на отбора Ithink от Техническия университет в София е интерактивно приложение за опазване на здравето на пътниците и приложение за борба с детските болести и опазване здравето на майките чрез предоставяне на информация и съвети за най-често срещаните заплахи.
Второ място спечели отбор BlackSeaSharp от Софийския университет „Св. Климент Охридски” с проект за социална мрежа от ново поколение, която насърчава активностите в полза на обществеността, като всеки потребител се награждава за своя принос.
Трето място е за отбор Cosmos от Техническия университет в София, който разработва интерактивно приложение, което помага на бременните жени да се информират за развитието на своето бебе във всеки етап от своята бременност.
Миналата година за пръв път България имаше и съдия в международното жури на световните финали – Мартин Кулов, Microsoft Most Valuable Professional (MVP), който ще представлява България като част от журито и тази година. Oт края на април Мартин вече е Microsoft Regional Director.
Регионалните директори са 130 независими разработчици и архитекти в 50 страни. Тяхната основна цел е да информират потребителските общества за технологиите на Microsoft и да дадат обратна връзка от разработчиците към Microsoft. „За мен е голяма чест да бъда един от Регионалните директори на Microsoft. Участието в тази програма ще ми даде възможност да участвам във възможно най-близката комуникация с Майкрософт като независим експерт. Това със сигурност ще помогне и подобри работата на потребителските групи и разработчици в България.“
Регионалните директори не са служители на Microsoft, те са доказани ИТ експерти, които работят за развитието на обществото на разработчиците и ИТ специалистите. Повече информация за програмата може да намерите на сайта – http://www.theregion.com.