Темата за личната информация, която всеки един от нас споделя в интернет, отново е обект на горещи дискусии. Research Now публикуваха резултатите от тяхното проучване сред 2200 майки в САЩ, Великобритания, Германия, Франция, Италия, Испания, Канада, Австралия, Нова Зеландия и Япония, проведено в последната седмица на месец септември 2010 година.
Резултатите от проучването, извършено по поръчка на компанията за информационна сигурност AVG, са повече от любопитни. Оказва се, че цели 92% от децата в САЩ имат някаква форма на онлайн присъствие още преди да са навършили две години.
Една трета от майките в САЩ пускат снимки на своите новородени бебета в интернет, а още толкова са обявили, че са публикували в мрежата дори изображения на все още неродените си деца, получени с помощта на ултразвук.
Данните от останалите страни, участвали в проучването, не са много по-различни. 73% от родителите във Великобритания, Испания, Франция, Германия и Италия са заявили, че с готовност споделят снимки на техните деца в интернет.
Според проучването средната възраст, на която днешните деца регистрират своя първи „дигитален отпечатък” в интернет, е около 6 месеца. За една трета от децата в страните от изследването могат да бъдат намерени снимки в интернет още след първите 2 седмици от раждането им.
Специалисти по сигурността от AVG коментират, че желанието на гордите родители да споделят радостта си в интернет е напълно разбираемо, но нека все пак да не забравяме, че по този начин се създава „цифрова автобиография” на всеки човек, която ще го следва до края на живота му. Една немалка част от снимките, които предизвикват мили усмивки в семейния фотоалбум, изобщо не са подходящи за споделяне с милионите потребители в интернет.