Още когато го видяхме за първи път на IFA 2013 в Берлин, разбрахме, че G2 не е просто поредният корейски смартфон. Моделът наистина привлича вниманието от само един поглед и на практика е реализация на новата стратегия на компанията.
След като компанията открито обяви намеренията си да закрепи позициите си в сегмента на скъпите модели, където днес силни са Apple и Samsung, G2 е първото устройство, което виждаме от компанията. То прави впечатление с ефектен дизайн, високи характеристики и редица иновации, които имахме възможност да видим, докато го използвахме в рамките на една седмица, като част от нашия тест.
Благодарение на това, че част от новата стратегия на LG е по-бързото пускане на смартфоните в продажба. Това е особено важно за hi-end апаратите, защото такива решения са избирани най-често от потребителите, които търсят нещо наистина ново, а не модел, чиято технология вече не е толкова атрактивна, както при представянето му. Освен това е увеличен и броят на мобилните оператори, които ще предлагат G2, както и маркетинговото присъствие. LG иска да промени своя имидж и прави една голяма крачка, за да постигне това свое желание, предлагайки на потребителите един наистина интересен продукт.
На практика LG G2 съчетава мощен хардуер, ергономичен дизайн, практични функции и интуитивен интерфейс. Смартфонът притежава 5,2-инчов Full HD дисплей и благодарение на иновативния си дизайн може лесно да бъде използван с една ръка.
Външен вид
Най-важната част от този аспект е Rear Key-това е бутон, разположен на задната страна на апарата, правейки работата с модела доста по-бърза и удобна. Това е единственият механичен бутон на корпуса на модела.
G2 е първият телефон, при който всички странични бутони са обединени в един и разположени на задния панел. Идеята за това идва в резултат на проучвания, които сочат, че колкото по-голямо е мобилното устройство, толкова по-трудно става за потребителите до достигат страничните бутони. Преместването им на гърба на смартфона улеснява работата с тях, защото показалецът на потребителя естествено застава върху бутона Rear Key. Тази революционна промяна в дизайна прави и по-лесно регулирането на звука по време на разговор, като намалява риска от неволно изпускане на устройството.
Задържането на бутона пък позволява включването на приложението QuickMemo, както и на камерата, благодарение на което създаването на бележки и на собствени снимки е много по-лесно от преди.
Още една интересна особеност в дизайна на модела е максимално тънката рамка около дисплея, което прави корпусът много по-компактен: 138,5 x 70,9 x 8,9 мм. Определено това е модел, който е удобен за държане в ръка.
Апаратна част
LG G2 е мощен и стабилен апарат. Той работи с процесор Qualcomm Snapdragon 800 с честота 2,3 GHz и предлага 2 GB оперативна памет. Работата с него е бърза, а следователно и приятна. Батерията, с която функционира е с капацитет 3000 мАч, а за такава дебелина на корпуса решението е оптимално.
Смартфонът разполага с графична оперативна памет (GRAM), което води до по-малък разход на енергия. Според направените изследвания, GRAM намалява енергопотреблението до 26% при възпроизвеждане на неподвижно изображение и като цяло увеличава времето автономно използване на смартфона с около 10%.
Екранът на LG G2 е с диагонал 5.2 инча с резолюция Full HD, матрица IPS. Технологията LG Dual Routing е намалила рамката по страничните части на смартфона до 2,65 мм. Що се отнася до качеството на дисплея, то е наистина добро и не създава никакво неудобство дори при ярка светлина.
Добър нов момент за устройството е използването на стандартен интерфейс за microSIM карта, а не nanoSIM. Вградената памет е 16 или 32 GB, поддържат се и модули Wi-Fi, GPS, Bluetooth. Трябва задължително да се отбележи обаче, че LG G2 е първият смартфон, поддържащ възпроизвеждане на ниво Hi-Fi (24 bit/192 kHz) със студийно качество на звучене.
Камерата на модела е 13-мегапикселова с оптична стабилизация на изображението, както и със защитно стъкло. Качеството на снимките не може да се оцени много лесно, но като цяло в това отношение всичко е наред.
Софтуер
В допълнение, LG G2 предлага и набор от практични функции, които имат за цел да внесат допълнително удобство в ежедневието на потребителите. С KnockON устройството се включва лесно само с почукване на екрана. Друга полезна функция е Answer Me, която автоматично отговаря на входящи обаждания при намален звук, след като потребителят приближи телефона към ухото си. Slide Aside улеснява работата с няколко приложения едновременно, като навигирането между тях се осъществява с приплъзване на три пръста по екрана. С QSlide потребителите могат лесно да контролират до три различни приложения в един прозорец без прекъсване. Функцията Guest Mode улеснява защитата на лични данни посредством използването на телефона през втори акаунт с достъп само до ограничена информация. Друга иновативна и интересна характеристика, която G2 предлага, е Audio Zoom. Тя позволява на потребителите да увеличат тази част от звука, която желаят да чуят, по начин, подобен на приближаването на изображение по време на видео запис.
За смартфона е предвиден и специален калъф LG QuickWindow, който го затваря от двете страни, но оставя екрана готов за работа. Смарфонът разпознава, че в момента на апарата е сложен този аксесоар и позволява изпращането на различни съобщения, както и изпълняването на редица действия, без да е необходимо той да се маха.
LG G2 е очевидно един смартфон, който ще се конкурира преди всичко с моделите на Samsung. Той е доста интересен както на външен вид, така и в апаратната си част, така че със сигурност ще намери своите потребители. Несъмнено, може да се каже, че това е един от най-добрите смартфони на пазара днес.