Автор: Светлин Желев
Подобно на Nokia, така и от другия голям производител на първо поколение смартфони RIM дълго време се държеше така сякаш конкуренция не съществува. Нито обявяването на първия iPhone, нито експанзията на Android устройства накара поне външно в компанията да се създаде някакво притеснение и да се породи някаква промяна.
И точно като Nokia, така и RIM със своите BlackBеrry смартфони започнаха да бележат все по-сериозни спадове в продажбите и да показват на потребителите все по-малко интересни нови устройства. До голяма степен като част от вероюто на RIM за запазване на техните потребители бе това, че те разчитат основно на корпоративни потребители, на сигурността в комуникацията и на сериозността като цяло. Тази формула не проработи – опровергаха я редицата решения в сигурността на другите компании и операционни системи и най-вече това, че голяма част от бизнесмените, тези на които разчитаха RIМ се оказа, че предпочитат iPhone или Android от висок клас, който предлагаше много по-интересни неща и възможности за улеснение на работата.
И ето, че сега ставаме свидетели на опит за прераждане, както на смартфоните на Nokia, така и на BlackBerry устройствата. Но днес ще стане дума за най-новия премиум смартфон на RIM – моделът Z10. Именно на него разчита компанията, за да спечели отново на своя страна корпоративните потребители и тези, които искат да използват едно модерно и функционално устройство, което е основно създадено за бизнес, с всички специфики, строг дизайн и излъчване.
В основа на създаването му е залегнала платформата QNX, която RIM купи през 2010-а година. Първоначално предназначена за компютърни системи в автомобили, тя се оказа отлично решение за компанията да създаде операционна система, способна да се бори с Android и iOS – BlackBerry 10.
Дизайн, размери, елементи на управление
Телефонът определено изглежда добре. Корпоративно добре. Той носи така познатия за тази марка вид, който го праща директно в ръцете на хора, които сключват сделки за милиони през телефона и го отдалечава малко или много от тийновете, които биха го ползвали за да гледат клипчета в YouTube. Не че Z10 не може да върши и това – просто той изглежда като създаден за друго. Размерите му са 130х65.6х9 мм. при тегло 137.5 гр., а теглото 137.5 гр. Това го прави стабилен и удобен за ползване, а цветовете в които е наличен – черно и бяло пък го отпращат директно в битка с други подобни конкурентни модели – отново достъпни само в тези два цвята. Същевременно корпусът му не е метален, но пък дизайнерите са дали доста от себе си това да бъде компенсирано от формите, използването на отделни алуминиеви елементи и най-вече: повърхност, по която не остават следи от пръсти.
В горната част на апарата се намира копчето за включване и изключване, както и жакът за включване на слушалки. В лявата странична част е microHDMI портът, а до него microUSB за зарядно устройство и кабела за данни. В дясната странична част е копчето за регулиране силата на звука и това за гласовите команди, а на задната страна на модела се вижда 8-мегапикселовата камера и светодиодната светкавица.
Светодиодният индикатор е изнесен в предната част, а до него е слушалката. Там е и сензорът за приближение на фронталаната камера. Като цяло можем да кажем, че дизайнът на модела е стилен и елегантен и подхожда дори на най-взискателния потребител.
Дисплей
Моделът има екран с диагонал 4.2 инча и разделителна способност 1280х720 пиксела. Яркостта на екрана се регулира автоматично, а на слънце информацията на дисплея, остава видима и ясна. Възможно е регулирането на шрифтовете. Писането чрез клавиатурата на екрана е изключително меко и удобно, което е и едно от предимствата на апарата.
Батерия
Телефонът използва литиево-йонна батерия 1800 мАч. Тя дава възможност за 310 часа работа в режим на очакване и до 10 часа в режим на разговор. Зареждането на батерията със зарядното устройство трае около три часа. Недостатък обаче е, че при продължителна работа в интернет устройството се загрява.
Производителност
Моделът се предлага в две версии – с чипсет TI OMAP 4470, дувядрен процесор с максимална честота 1.5 GHz, както и с чипсет MSM8960 от Qualcomm. Скоростта на работа и при двете версии е подобна и напълно задоволителна.
Памет, карта памет
Апаратът се предлага с 16 GB вградена памет, но е възможно установяването на карта памет microSD до 64 GB. Обемът на оперативната памет е 2 GB.
Комуникационни възможности
При включване към РС телефонът автоматично определя операционната система (MacOS/Windows) и предлага инсталирането на Blackberry Link от сайта на компанията.
Устройството поддържа Bluetooth 4.0, NFC, както и двудиапазонен Wi-Fi 802.11 a/b/g/n и GPS.
Камера
В Z10 се използва 8-мегапикселова камера със светодиодна светкавица. Камерата се включва при натискане на специална иконка. Снимането става при докосване на съответното място на екрана и задържането на пръста. Интересна възможност е Time Shift, технология на компанията Scalado. Снимките, направени с апарата са отлични по качество.
Музикални възможности
Музиката, възпроизвеждана от модела е чиста и кристално ясна. Налага се обаче доста добре да се подберат слушалките, през които ще се слуша.
Като цяло може да се каже, че разгледаният модел е наистина атрактивен и производителен. Той е крачката на RIM към завръщане на лидерските позиции на пазара за смартфони и действително моделът има големи шансове да донесе голям успех на производителите си.