Кафето е една от най-широко употребяваните напитки в света, известна със своя характерен вкус и тонизиращо съдържание на кофеин.
Въпреки че стимулиращият ефект на кофеина върху поведението е безспорно установен и доказан, малко се знае за въздействието на другите биоактивни вещества в кафето.
Кафето съдържа многобройни съединения с предполагаеми антиоксидантни свойства, включително ферулова киселина, кафеена киселина и хлорогенни киселини.
Учени от изследователския център на Нестле в Лозана, Швейцария, направиха оценка на потенциалните ефекти от съединенията в кафето (с изключение на кофеина) върху функциите на мозъка.
Като първа стъпка за по-добро разбиране на въздействието на некофеиновите съединения в кафето върху тонуса и познавателните функции, изследователите от Нестле проведоха пилотно проучване за оценка на ефекта от няколко вида безкофеинови кафета. Те се различаваха помежду си по нивото на хлорогенна киселина, което съдържат.
Два разтворими вида безкофеиново кафе – един с нормално количество на хлорогенни киселини и друг с високо съдържание – бяха сравнени с разтворимо кофеиново кафе с обикновено количество хлорогенни киселини и кафе плацебо.
След консумация на съответните кафе напитки на участниците бяха дадени различни задачи за измерване на тонуса и познавателната функция.
Както се очаква, обикновеното кофеиново кафе увеличи тонуса и концентрацията в сравнение с плацебото и обикновеното безкофеиново кафе.
Интересното обаче е, че безкофеиновото кафе с високо съдържание на хлорогенна киселина премахна сънливостта, редуцира чувството за умствена умора и намали броя на отчетените главоболия сред участниците в проучването (в сравнение с плацебото и безкофеиновото кафе с обикновено съдържание на хлорогенна киселина).
Д-р Беата Силбър, изследовател от научноизследователския център на Нестле и съавтор на изследването, заяви: „Това пилотно проучване дава забележителни резултати, върху които ще продължим да градим“.
Тези резултати показват, че има съединения в кафето, различни от кофеина, които могат да подобрят тонуса и свързаните с него поведенчески реакции. Изследователският характер на това проучване, обаче, изисква по-нататъшни експерименти, за да се потвърдят тези констатации.
Оригиналната статия с резултатите от проучването е публикувана в специализираното издание „Психофармакология“. Тя е озаглавена „Кафето, обогатено с хлорогенни киселини, подобрява ли настроението и познавателните функции след остро приложение при здрави възрастни? Пилотно проучване“ от В. Кроплим, Р. Крофт, Б. Силбър, К. Нийл, А. Шоли, К. Стоу, Д. Шмит.