В Сахара са намерени следи от изчезнала цивилизация

Изследователи от университета Лестър (Великобритания) са открили в Сахара следи от отдавна изчезнала цивилизация. Учените са анализирали спътникови снимки в рамките на проекта TRANS-SAHARA, финансиран от Европейския съюз. Програмата е насочена към изучаване на процесите за създаване на държави, както и миграцията и търговията в централна Сахара от първото хилядолетие преди новата ера до средата на 2-то хилядолетие от н.е.

В либийската част на пустинята са намерени над сто укрепени ферми със строежи, напомнящи замъци, както и няколко града. Те вероятно са построени от гараманти – коренен народ на Северна Африка. Според новите данни, тяхната цивилизация е по-развита, отколкото съобщават древните източници.

Замъкоподобните комплекси са имали 4-метрови стени, изградени от глинен кирпич. Открити са също така останки от отделни къщи, гробища и каменни пирамиди, кладенци и развита система за напояване. Археологът Дейвид Матингли и неговият екип са се убедили на място, че всичко това се отнася до преди ислямската епоха.

Съавторът в изследването Мартин Стъри отбелязва, че по всяка вероятност климатът в региона не се е променил съществено за 2000 години – в началото на новата ера той е бил също толкова сух и негостоприемен. Независимо от това, Либия е била гъсто населена, а селското стопанство е процъфтявало.

Досега учените смятаха гарамантите за нискоразвито чергарско племе, което само от време на време е притеснявало границите на Римската империя. Но те са създали държава, владеели са писменост и технологиите на своето време. Освен това, според учените те са били пионери на оазисното земеделие в Либия и транссахарската търговия.

Изследователите се надяват, че новата власт в Либия ще види в това откритие важен исторически символ и изучаването на гарамантите ще продължи.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *