Слушалките са опасни за здравето и живота

Две независими групи изследователи се обърнаха с предупреждение към меломаните, слушащи музика от телефони и МР3 плейъри. Използващите слушалки рискуват към 30-годишна възраст да загубят слуха си, или да загинат в пътно-транспортно произшествие (ПТП).
Специалистите от университета в Мериленд са анализирали отчетите на Националната електронна система за надзор на травмите в САЩ, разгледали са другите бази данни и са проучили архива на новините в Google за периода 2004 и 2011 г. Учените са се интересували изключително от произшествия с автомобили и влакове, от които са пострадали пешеходци със слушалки на ушите.
Разгледани са 116 случая, в 70% от тях жертвите са загинали. Както се изяснило, 68% от пострадалите са били мъже на възраст до 30 години. Почти една трета (29%) от транспортните средства са се опитали да предотвратят сблъсъка като са подавали предупредителни сигнали, която явно не са били чути. Повечето от инцидентите са се случили в градски райони (10 случая в селата).
Като цяло количеството пострадали пешеходци със слушалки се е утроило през последните седем години. Според авторите на изследването, резултатите от което са публикувани в списание Injury Prevention, най-вероятни причини са отвличането на вниманието и сензорната депривация, предизвикани от използването на електронните устройства.
Учените признават, че техните изводи не са изчерпателни, нужни са и допълнителни изследвания. Заедно с това обаче става ясно, че статистиката за пострадалите пешеходци със слушалки става все по-печална – броят на жертвите расте заедно с увеличаване на популярността на МР3-плейърите.
В същото време, израелски медици от университета в Тел Авив са изяснили с каква сила тийнейджърите слушат плейърите си и са стигнали до извода, че загуба на слуха заплашва цяло поколение млади хора. Всеки четвърти тийнейджър може да оглушее много по-рано, отколкото в резултат на естествено остаряване.
В изследването на израелските учени са участвали 289 деца на възраст между 13 и 17 години. Отначало анкетираните са били запитани за предпочитаната сила на звука, продължителността на слушане и други навици. На втория етап тези данни са били проверени чрез измерване в тиха и шумна среда.
Оказва се, че 80% от тийнейджърите слушат плейър редовно, 21% – от един до 4 часа на ден, а 8% – по-дълго време. Силата на звука е средно 82 децибела в относителна тишина и 89 dB в шумна среда – това е сериозен риск за загуба на слуха.
Според мнението на учените, тийнейджърите, които слушат силна музика по няколко часа на ден, към 30-40 годишна възраст ще имат сериозно влошаване на слуха.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *