В експеримента на детектора за частици OPERA, който завърши със сензационни резултати през септември миналата година, окончателно е поставена точка – чудо няма, частиците са „преодолели“ скоростта на светлината благодарение на техническа грешка в оборудването.
За резултатите от повторния експеримент е разказал ръководителят на участниците в експеримента OPERA Юрий Горнушкин. „Експериментът беше повторен и през май тази година в специални условия, с много кратки неутринни импулси от ускорителя в ЦЕРН, които правят интерпретирането на резултатите еднозначно. Скоростта на неутрино съвпада с тази на светлината и по този начин се доказва, че миналогодишните сензационни открития са погрешни“.
Експериментът с измерване на скоростта на неутрино беше проведен през септември 2011 г.. Като са засекли скоростта на частиците от швейцарския ускорител SPS до детектора OPERA в италианската лаборатория Гран Сасо, отдалечени помежду си на 730 км, учените са установили, че разстоянието се преодолява с 60 наносекунди по-бързо, отколкото теоретично. По-късно участниците в OPERA съобщиха, че са открили техническа грешка, която би могла да доведе до погрешни данни.
Както се предполагаше, източник на „свръхсветлинните“ неутрино се оказа лошо поставен конектор в оптичния кабел между външната GPS антена и блок в системата за събиране на данни, отговарящ за синхронизацията на вътрешните часовници в установката и ЦЕРН.