Технологиите на HP и творческият гений на DreamWorks Animation SKG обединиха усилия, за да зарадват зрителите с новия триизмерен анимационен филм „Мадагаскар 3: Най-търсените в Европа“, който ще бъде пуснат в кината съвсем скоро.
Технологиите на HP са използвани, за да помогнат на аниматорите от DreamWorks да разрешат творческите предизвикателства в третата част от хитовата поредица „Мадагаскар“. За пръв път зрителите в цял свят ще могат да гледат „Мадагаскар“ на 3D.
Първият филм беше представен през 2005 г. и заедно с продължението си от 2008 г. спечели приходи от 1,1 милиарда долара в световен мащаб.
DreamWorks използва технологиите на HP, в т.ч. HP Converged Infrastructure, HP Z Workstations, мрежови и сървърни решения на HP и ресурси за цифрово рендиране, за да създаде ново ниво на детайлност в анимацията.
„Целта ни при всеки филм е да разширим границите на нашата креативност, за да накараме историята да оживее пред публиката,” заяви Ед Лионард, главен технологичен директор в DreamWorks Animation. „Технологиите на HP позволяват на нашите художници да прекрачат тези граници и да насочат вниманието си върху създаването на най-добрата триизмерна анимация.”
DreamWorks Animation използва технологиите на HP през целия цикъл на продукцията от ежедневни задания до създаването на най-подробните анимационни сцени и обработката на огромно количество данни за рендиране.
През годините технологиите на HP са играли важна роля при създаването на революционните анимационни филми на DreamWorks, включително поредицата „Шрек“, „Как да си дресираш дракон”, „Кунг-фу панда”, „Кунг-фу панда 2“ и „Котаракът в чизми”.
Ето някои интересни детайли около начина, по който технологиите на HP помогнаха при създаването на „Мадагаскар 3”:
– Художниците са използвали над 200 високопроизводителни работни станции HP Z800, за да създадат множество детайлни, реалистични среди, които съществуват и благодарение на изключителната мощ на HP Workstations с многоядрени процесори. Работните станции са използвани за създаването на всичко във филма – от главните герои до цифровите ефекти като огън и детайлни близки планове от тълпата.
– В продукцията на филма е използвана технологията HP DreamColor, за да се гарантират точни и последователни цветове в печатните материали, върху монитора и на големия екран.
– HP ProLiant BL460c блейд технологията, разположена в четири сървърни ферми за рендиране в САЩ и Индия, осигури нужната изчислителна мощ по време на важните етапи на продукцията. Блейд сървърите осигуриха невероятните 200 терабайта данни и над 65 милиона часа рендиране.
– Мрежовите решения на HP, в т.ч. комутаторите от серията HP 12500, 5800 и 6120, HP Networking Intelligent Management Center и HP Intelligent Resilient Framework осигуриха значително по-високи нива на мрежова ефективност, наред с опростено управление на мрежата от един екран в цялата мащабируема 10G WAN/LAN среда на студиото. HP IBRIX X9720 Network Storage System позволи на DreamWorks да отговори на големите изисквания за неструктурирани данни на студиото, като същевременно даде възможност за бъдещ растеж.
– HP Enterprise Services Услугата Flexible Hosted Rendering предостави на DreamWorks високопроизводителна изчислителна мощ за необходимия динамичен капацитет на множество филми с компютърна графика. В хода на продукцията 12% от „Мадагаскар 3“ е бил рендиран в облака.
– DreamWorks Animation използва и HP Managed Print Services (MPS) за по-лесно управление на печата и по-висока ефективност по време на снимките на „Мадагаскар 3“. Чрез HP MPS DreamWorks Animation преобрази хартиения поток от документи, за да постигне по-малко отпадъци, по-ниски разходи и по-голяма производителност на служителите.
„Работните станции HP Z служат на креативността в DreamWorks и помагат на зрителите от цял свят да се насладят на следващия анимационен хит,” заяви Джеф Ууд, вицепрезидент, Глобален маркетинг, Търговски решения за бизнеса в HP. „HP е посветена на професионалистите в медийната и развлекателната индустрии и ще продължи да работи с лидери като DreamWorks за представяне на следващия голям пробив в технологиите.“
Любопитни факти за „Мадагаскар 3“
– За създаването на филма са използвани над 120000 отделни компютърно-генерирани кадри
– Великолепният цирков номер включва най-голямата и детайлна масова сцена в историята на DreamWorks – над 5000 отделни герои. Сцената съдържа няколко специални ефекта, в т.ч. мъгла, искри, блясък, огън и дъжд, за които са били нужни 1,6 милиона часа рендиране
– Кадрите с ретроспекцията включват огромни огнени ефекти и близки планове на тълпата, за които са били нужни 2,8 милиона часа рендиране
– Силуетът на Манхатън първоначално не включвал новия Световен търговски център. Служител на DreamWorks от Ню Йорк, който посетил района, останал запленен от частично завършената сграда и помолил тя да бъде включена, за да се види невероятната и архитектура
– Миглите на Джия имат 96 писти, които могат да бъдат анимирани
– Алекс има над 2000 отделни контроли, с които аниматорите могат да го поставят във всяка възможна поза
– Всеки човек в масовата сцена има три възможни тела, шест възможни глави и най-различни дрехи за общо над 19 милиона уникални комбинации – за сравнение, тази година град Ню Йорк достигна население от 19 милиона души
– В сцените в Монако има 2393 сгради, съставени от 42 различни модела, повечето от които имат по три варианта. Върху много от сградите са разположени и други модели (столове, храсти, саксии и т.н.).