Японци разработиха технология „заместена реалност“

Японски учени са разработили технологията „заместена реалност“. Благодарение на нея човек не може да различни измисленото от това, което се случва наистина.

Резултатът е сходен с това, което се наблюдава във филма „Генезис“ (Inception) на Кристофър Нолан, възникват аналогии и с трилогията „Матрицата“, което не крият и авторите на изследването. „На сън ние приемаме всичко за истина и в нищо не се съмняваме, колкото и нереално да изглежда“, казва Кейсуке Судзуки, ръководител на екипа изследователи. Учените възнамеряват да изяснят какви именно процеси принуждават човека да е уверен в това кое е реално и кое не. За експеримента те са заснели видео с влизащите през вратата и изпълняващи задачи изследователи.

Изпитваните хора са сложени да седнат и на главите им са поставени шлемове за „заместена реалност“ с вградени дисплеи. На тях поред са показвани записаните кадри и картина в реално време. Например, човекът вижда как през вратата влиза един от изследователите и пита дали всичко е наред (тези кадри са записани предварително). След това на екрана е извеждан запис със самия изпитван човек и отново следва запис с учения, който се връща в стаята и разказва как работи системата. Накрая завършващите сцени представляват реални събития, наблюдавани през екрана на шлема – ученият се връща и съобщава, че всичко видяно до момента е запис.

В повечето случаи хората, върху които са провеждани тестовете, след като виждат записа със собственото си участие разбират, че понататъшното действие на екрана не е истинско. Но една част от хората не могат да забележат границата между реален и виртуален свят.

По думите на професор Судзуки, тестовете ще помогнат да се разработят методи за лечение на някои психични заболявания.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *