Пет компании, които измряха заради собствената си недалновидност

В последно време фалираха множество известни компании, позициите на които изглеждаха непоклатими. Защо се случи това? Обикновената причина е, че ръководството изобщо не притежава дарбата да предвижда. Мнозина проспаха навлизането на Интернет и цифровизацията, а някои просто не разбраха, че не може да се работи както преди.

Borders
Borders е голяма американска верига книжарници, която навремето почти напълно измести по-малките магазинчета. Причината беше, че в Borders можеше да се намери всяка книга, която дори можеше да бъде прочетена на място с чашка кафе в ръка.

През 2011 г компанията обяви фалит и ето защо. Когато вече беше ясно, че пазарът на CD и DVD е обречен, Borders едва започваше да продава дискове в магазините си. Но най-важното – в Borders и не мислеха да развиват онлайн продажби на книги. Става дума даже не за цифрови книги, а за хартиени, продавани през Интернет. В резултат много потребители започнаха да ходят в Borders, за да разгледат някоя книга, а след това я поръчваха от Amazon.

Silicon Graphics
Знаменитата някога Silicon Graphics произвеждаше мощни работни станции, които се използваха за създаване на специални ефекти във филми и сериали. Те струваха скъпо и работеха под управлението на операционната система IRIX, базирана на Unix System V.

Потребители на работните станции SGI бяха не само създателите на визуални ефекти за филми. Най-голям доход на компанията
носеха правителствени, военни и научни поръчки. Уви, всичко рухна когато на пазара се появиха евтините работни станции под управлението на Linux, Windows и Mac OS X. Нужда от работните станции на SGI вече нямаше. През 2009 г компанията подаде заявка за банкрут и беше купена от фирмата Rackable Systems за жалките 25 милиона долара.

Blockbuster
Едно време даването под наем на видеокасети и DVD беше изгоден бизнес. Именно с това се занимаваше американската верига Blockbuster. Там можеше да се вземе под наем всеки филм, музикален диск или игра (впрочем, заради игрите компанията се сдърпа с Nintendo – създателите на игри не обичат, когато игрите не се купуват, а дават под наем).

Както при Borders, и в Blockbuster имаше богат избор. И по същия начин в Blockbuster чак до 2009 г. отказваха да признаят, че в наше време уличните магазини не са достатъчни. Трябва да се търгува и през интернет. През това време конкурентната компания Netflix, която позволяваше да се поръчват дискове чрез интернет по пощата, а след това и да се гледат множество филми или сериали онлайн срещу скромна сума, успя изцяло да заеме нишата на Blockbuster и последната през 2010 г. фалира.

Sierra Entertainment
Тази компания е известна на всеки, който си е купувал компютър през 80-те или 90-те години. Старите геймъри си спомнят с носталгия за класическите куестове за Лари Лафър и Роджър Уилко. Но къде е сега Sierra?

Към 2000 година куестът като печеливш игрови жанр напълно се изчерпа. Това по принцип е разбираемо и компанията опита нещо друго. През 1997 г тя започна да прави космически симулатор по „Вавилон-5“, но не го доправи. В началото на 2000 г, след реорганизация в Sierra разработиха стратегията Homeworld, която всъщност беше доста успешна. Последният опит на Sierra на куестовото поприще е продължението на Leisure Suit Larry с название Magna Cum Laude, което направи студиото High Voltage. Играта претърпя пълен провал. В края на краищата, компанията-майка на Sierra – Vivendi Universal Games, купи Activision, след което я затвори, а малко по-късно затвори и самата Sierra.

Kodak
Някога тази компания беше гигант в областта на любителската фотография. Фотоапаратите и филмите на Kodak бяха постоянни лидери в потребителския сегмент на фотопазара.

Сладкият живот приключи с идването на „цифрата“. Докато компанията почиваше на лаврите, всички ниши на пазара на компактните цифрови фотоапарати бяха заети от конкурентите, а след това филмовите устройства излязоха от мода. Това, че сега прилична снимка може да се направи и с мобилния телефон също не се отрази положително на доходите на Kodak. И резултатът е налице – компанията шумно фалира.

Written by 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *