Китайската система за спътниково позициониране BeiDou (Голяма мечка) започна работа след повече от 10 години изстрелвания на космически апарати и тестове. Китай започна създаването й през 2000 г., а към 2020 г. възнамерява да увеличи спътниците в групата COMPASS до 35.
Сега в COMPASS влизат 10 спътника, още шест ще бъдат добавени през 2012 г., което позволява да се покрие по-голямата част от Азия. По този начин Китай става третата държава в света със собствена система за спътникова навигация, след САЩ (GPS) и Русия (ГЛОНАСС). Очаква се, че системата ще създаде пазар с оборот от около $61 млрд. Мнозина обаче са на мнение, че от BeiDou ще се възползват най-вече военните – по този начин Китай ще стане независим от GPS при насочване на ракетни оръжия и други подобни навигационни задачи.
Освен това, BeiDou ще даде на Китай стратегическо военно превъзходство над много страни от региона, в частност ефективно съчетание на безпилотни летателни апарати и противокорабни ракети, способни да защитят страната от потенциални заплахи, например американските самолетоносачи.
Що се касае до мирните цели, новата система ще може да окаже положително влияние на риболовната промишленост на Китай, транспорта, метеорологията и телекомуникациите.
Потребителите вече могат да закупят навигационни устройства, поддържащи COMPASS и GPS, както и SMS.