Конституционният съд спря следенето в интернет

Законът за електронните съобщения и всички разпоредби, касаещи следенето на гражданите през интернет и мобилните им телефони, бяха обявени за противоконституционни от Конституционния съд на България. След гласуване с 8:3 гласа висшият съдебен орган ограничи закона, въпреки че според мотивираната позиция на съдя Кети Маркова законът преследва важна цел в борбата срещу престъпността и тероризма. Нормите му навлизат безконтролно в личната сфера на гражданите, а това е в противоречие с конституцията и Хартата за основните свободи на ЕС.

С това решение България се нареди до страни като ермания, Чехия, Румъния и Словения, които вече обявиха подобни мерки за прекомерна намеса в личния живот на гражданите.

Всичко това става, след като на 8-и април 2014 г. Съдът на Европейския съюз в Люксембург (СЕС) обяви за невалидна директива, която задължаваше доставчиците на електрони и съобщителни услуги във всички държави-членки да запазват данни за разкриване, разследване и преследване на тежки престъпления. Съдиите бяха категорични – – отворена е широка врата за проследяване на личния живот на хората, която им създава и усещане за „Биг Брадър“. Седмица по-късно омбудсманът Константин Пенчев поиска от КС да обяви за противоконституционни текстовете  от българския Закона за електронните съобщения, които позволяват щателно наблюдение над имейлите, телефонните връзки, разпечатки и др. на гражданите.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *