Lighthouse SQ7 добавя разпознаване на реч към Twitter и Facebook

Беше въпрос на време това да се случи – далеч по-бързо и удобно е да се говори пред микрофон, отколкото да се пише на клавиатура. Феновете на Facebook и Twitter все по-често влизат в любимите си социални мрежи от разнообразни мобилни устройства. Предимството да си винаги свързан обаче има и известни неудобства – повечето мобилни устройства (особено тези, които не разполагат с QWERTY клавиатура) превръщат въвеждането на текст в истинско изтезание за пръстите.

Технологиите за разпознаване на човешки глас и автоматичното му превръщане в писмен текст са изключително напреднали, а хардуерът на новите мобилни устройства е достатъчно мощен, за да ги използва. Ето че дочакахме истинско разпознаване на реч и в най-малките мобилни устройства (които не са телефони) – 7-инчовите интернет таблети. Компанията AdelaVoice, известна със своите приложения за разпознаване на човешки глас в интернет и социалните мрежи, създаде таблета Lighthouse SQ7 именно за най-запалените привърженици на Facebook и Twitter.

Lighthouse SQ7 е хардуерно базиран на интернет таблета SmartQ 7, управляван от Linux операционна система. В устройството е инсталиран софтуер на AdelaVoice за разпознаване на реч и трансформирането и в подлежащ на редактиране текст. Самият таблет прилича на голям смартфон със 7-инчов чувствителен на натиск екран и е създаден специално за мобилно сърфиране в интернет. Устройството използва процесор Samsung ARM S3C6410 с тактова честота 667 MHz и разполага със 128 MB оперативна памет. Всички софтуерни приложения, игри и мултимедийни файлове се записват на флаш памет – таблетът има 1 GB вградена флаш памет, но и слот за добавяне на допълнителни карти, с които може да я разширите многократно (до 32 или дори 64 GB).

Интернет таблетите са доста популярни в Япония, Южна Корея и донякъде – САЩ, като вероятно скоро ще пробият и в Европа. Те до голяма степен разчитат и на атрактивната си цена – повечето таблети се продават за суми от порядъка на 200 долара. SmartQ 7 е в типичния за таблетите 7-инчов формат. Екранът му е с WVGA резолюция (800 х 480 пиксела). Устройството е с Linux операционна система и притежава вграден Wi-Fi модул за безжичен достъп до интернет. Батерията му е литиево-полимерна, с капацитет 4500 mAh.

AdelaVoice са брандирали SmartQ 7 под името Lighthouse SQ7 и са му инсталирали нов потребителски интерфейс, който освен управление със стилус, приема и гласови команди. Най-атрактивната опция сред набора от нови приложения в Lighthouse SQ7 е директното въвеждане чрез глас на постинги във Facebook и Twitter. Вече няма нужда да натискате неудобно малки клавиши или да мачкате екрана с пръсти – просто изричате на глас това, което искате да кажете на света, и то автоматично се появява във вашия Facebook или Twitter акаунт. За съжаление, българите няма скоро да получат своя шанс да използват пълноценно Lighthouse SQ7 – българският език не е (и едва ли в обозримо бъдеще ще бъде) част от поддържаните и разпознавани езици.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *