Постигнаха пробив в разработването на орнитоптери

Дори да не сте чували за MAV (Micro-Air-Vehicles), със сигурност сте виждали такива – миниатюрните летящи роботчета, снабдени със системи за контрол, сензори, жироскоп и често пъти камери биха могли да намерят страхотни приложения.

За съжаление, основният проблем при тях е батерията, необходима за задвижване и контролиране на машинката, която освен нестабилен елемент при дълъг полет, прави бъгбота по-тромав и голям от желаното.

Учени от университета в Мичиган изглежда са успели да намерят просто решение на това. Вместо напълно роботизирано устройство, те използват насекоми, генериращи достатъчна енергия за контролните системи по време на полет. По този начин необходимостта от допълнително захранване отпада, а размерите зависят изцяло от самото насекомо.

Контролирането на поведението може да се постигне по различни начини, например имплантиране на малки електроди в централната нервна система или стимулатори, разположени близо до антенките.

При експеримента си професор Итъм Актака и неговия екип определят три метода за “извличане” на енергия от насекомо в полет. И трите използват пиезоелектрична пластина или спирала за генериране на енергия от движение. В зависимост от мястото на поставяне (върху крилата, зад главата или по продължение на тялото) генерираната енергия достига 45 микровата при честота 85-105 Hz (което е честотата на пърхане на зеления майски бръмбър).

В момента учените работят върху създаване на пиезоелектрична керамична пластинка със силиконов слой, която може да направи генерирането на енергия от микро-вибрации много по-ефективно.

Проектът е спонсориран от DARPA, агенцията, отговаряща за разработване на нови военни технологии  към Министерство на отбраната – САЩ. Преди време агенцията спонсорира друг проект за създаване на мобилни роботи, които да заменят войниците в конфликтни зони.

Снимки: flickr.com, Creative Commons

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *