Работата с няколко документа едновременно днес е доста проста – отваряме на компютъра текстов редактор с колкото си искаме прозорци. Но какво можем да направим, ако трябва да работим с множество хартиени книги и постоянно да правим сверки между тях? Явно е, че ще падне голямо ровене в камарата книги на бюрото, но има измислен и по-лесен и донякъде забавен начин. В буквалния смисъл на думата „браузър с табове“, само че голям и дървен.
През XVI век, благодарение на изобретяването на печатарската преса, хората получили достъп до огромно количество книги. Много скоро уважаващите себе си хора струпват в домовете си цели библиотеки. Инженери и учени, философи и писатели, работейки над проекти са изучавали камара книги.
Агостино Рамели е италиански инженер, роден през 1531 г. Неговото изобретение – „книжно колело“ (Bookwheel), се е състояло от колело с полици, на което могат да се положат над десет книги, които винаги стоят под еднакъв ъгъл. За „превключването“ между табовете, тоест книгите, можело да се използва педал или просто колелото да се завърти с ръка.
Инженерът публикувал своята идея през 1588 г. и тя се разпространила по цял свят. Не е известно дали той е направил и за себе си Bookwheel, но мнозина други са си направили и даже донякъде са го модифицирали като са премахнали някои излишни части. Такова колело е открито даже в далечен Китай.