Brother предлага Ръководство за мрежова сигурност с 10 съвета, подходящи за всички компании

Необезпечената мрежа е врата към множество заплахи, които могат да застрашат чувствителни данни, да прекъснат операции и да навредят на репутацията на компанията ви. Въпреки че тези заплахи са широко известни, много бизнеси все още стават жертва на атаки, които често могат да бъдат изключително разрушителни, а понякога дори катастрофални. С толкова много съвети на разположение, дори за най-опитните ИТ професионалисти е трудно да се справят с всичко.
За да помогне на бизнесите да защитят чувствителната си информация, Brother се консултира с експерта по киберсигурност Виктор Аройо, главен технически директор в Cefiros. Попитахме го кои според него са 10-те най-големи заплахи за сигурността, с които се сблъскват днес бизнесите, и какви съвети би дал за тяхното смекчаване в днешната постоянно променяща се среда. Ето обобщение на 10 ключови извода, които всеки ИТ ръководител трябва да вземе под внимание.
1️. Изтичане на данни
Изтичането на данни се случва, когато е получен неоторизиран достъп до чувствителна информация, или хакерска атака разкрива потенциално чувствителни данни.

Превенция: Използването на сигурни методи за криптиране, многофакторна автентикация и редовни одити на сигурността намаляват риска от изтичането на данни.

Съветът на Виктор: „Не разчитайте само на криптиране – постоянно преглеждайте и актуализирайте контрола на достъпа, за да обезопасите слабите точки. Изтичането на данни често е резултат от предоверяване на остарели разрешения. “
2️. Атаки с рансъмуер
Рансъмуер е тип зловреден код, който ви пречи да получите достъп до устройството си и до съхраняваните на него данни, обикновено чрез криптиране на файловете ви. След това криминална група ще поиска откуп в замяна на декриптиране.

Превенция: Редовни актуализации на софтуера, резервни копия на данните и обучение на служителите за разпознаване на фишинг атаки са ключови стъпки.

Съветът на Виктор: „Дръжте резервните копия отделени от основната ви мрежа. Добре направеното резервно копие често е най-добрата защита срещу рансъмуер, тъй като обезсилва заплахата за откуп.“
3️. Неоторизиран достъп
Компаниите изпитват много затруднения да пазят информацията си, като дават достъп само на тези, които трябва да разполагат с него. Но незащитените мрежи са уязвими за неоторизиран достъп, което позволява злонамерени лица да се инфилтрират в системите, да крадат данни и да предизвикват смущения.

Превенция: Политика за използване на силни пароли, сегментиране на мрежата и системи за откриване на проникване са ефективни мерки.

Съветът на Виктор: „Прилагайте политика на нулево доверие (Zero Trust) – не трябва да се доверявате на нито един служител и нито едно устройство по дефиниция, дори на тези вътре в мрежата.“
4️. DoS атаки

DoS атаките претоварват мрежата или уебсайта с допълнителен трафик, което ги прави недостъпни за потребителите и предизвиква значителни смущения в работата им. Има и риск от DDoS атаки – които по същество са DoS атаки, използващи множество компютри или машини, за да претоварят набелязаните ресурси.

Превенция: Защитни стени (Firewall), анти-DDoS услуги и скалируема инфраструктура са факторите за предпазване от DoS атаки.

Съветът на Виктор: „За избягване на каскадни грешки по време на DoS атаки, регулярно провеждайте стрес тестове на мрежовата инфраструктура. Симулацията е ключът към това да бъдете подготвени.“
Brother редовно провежда такива симулации, за да поддържа сигурността на компанията.
5️. Вътрешни заплахи
Дори мрежата ви да е защитена, винаги има риск тези, които имат достъп, да не успеят да опазят чувствителната информация. Към вътрешните заплахи спадат служители или доверени лица, които използват неправилно достъпа си до мрежата, без значение дали умишлено (кражба, саботаж) или неумишлено (случайно изтичане на данни).

Превенция: Строг контрол на достъпа, редовни обучение на служителите и наблюдение на дейността на потребителите може да помогнат за предотвратяването на вътрешните заплахи.

Съветът на Виктор: „Въвеждане на контролиран достъп, ограничен според изпълняваната в компанията роля (RBAC). Никой служител не трябва да има повече достъп от необходимото за работата му.“
6️. Уязвимости в IoT устройства
Физическите цели или IoT устройства, могат също да застрашат всяка компания, тъй като често не разполагат със сериозни функции за сигурност, което ги прави мишени за кибератаки.
Превенция: Защита на IoT устройствата чрез промяна на стандартните пароли, регулярна актуализация на фърмуера и изолирането им в отделна мрежа.

Съветът на Виктор: „Активирайте вписването с индивидуален код за достъп и мониторинг за всяко IoT устройство. Много организации забравят да включат IoT устройствата в своето защитено вписване, като оставят мъртви точки в мрежата си.“
7️. Сигурност на принтерите

Като търговец на печатни устройства, Brother знае, че принтерите често са пропускани в плановете за защита, но могат да послужат за входна точка за по-голяма мрежа.

Превенция: Редовното актуализиране на фърмуера на принтера, промяна на предварително зададените пароли и активиране на функции за защита, като Secure Printer и сегментиране на мрежата, са сред основните мерки.

Съветът на Виктор: „Отнасяйте се към принтерите като към всяка друга крайна точка. Наблюдавайте трафика им и се уверете, че имат защитна стена, както компютрите и сървърите.
8️. Фишинг атаки
Фишинг атаките вече са нещо обичайно в организации от всякакъв размер. В най-честия случай чрез имейл, хакери целят да подведат потребителите да разкрият чувствителна информация или да изтеглят зловреден софтуер чрез внимателно конструиран „приятелски“ имейл, който съдържа скрити линкове или код, който дава потенциален достъп на хакери до данните на служителите или на компанията.

Превенция: Редовни обучения на служителите и сигурни решения за филтриране на имейлите могат значително да намалят риска от фишинг.

Съветът на Виктор: „Трябва регулярно да се провеждат фишинг тестове. Служителите се нуждаят от непрекъснато излагане на реалистични опити за фишинг, за да изградят силна осведоменост.“
9️. Рискове от USB устройства
Хакерите могат да използват външен хардуер, за да се промъкнат в компанията. Например, чрез USB памети, които могат да останат в устройството. Чрез тях в мрежата може да проникне зловреден софтуер или да се стигне до кражба на данни.

Превенция: Политика за ограничаване на използването на USB, криптиране на данни и защита на крайните точки могат да помогнат за избягване на тези рискове.

Съветът на Виктор: „Обмислете използването на скенери за USB устройства, които проверяват външните памети преди да бъдат свързани към мрежата.“
10. Недостатъчна осведоменост за киберсигурността сред служителите
Служителите ви често са последната линия на защита, затова е от ключово значение да са осведомени за потенциални заплахи и как да бъдат избегнати. Ако на тях им липсват знания относно киберсигурността, има по-голяма вероятност да станат жертва на фишинг и да използват слаби пароли.
Превенция: Редовното обучение по най-добрите практики за киберсигурност е ключово за намаляването на тези рискове.

Съвет на Виктор: „Киберсигурността е не просто технически проблем, а културен въпрос, който трябва да бъде подкрепян от ръководството.“
Допълнително, внедряването на защитени решения за печат и управление на документи може значително да намали рисковете. Brother са експерти в подпомагането на бизнеса при изграждането на стабилни и сигурни решения за защита на принтери и управление на документи. Свържете се с екипа на компанията в България, за да обсъдите вашите индивидуални нужди.

Written by 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *