Image credit: NASA/Aero Animation/Ben Schweighart
Напредъкът в технологиите за соларни платна се очаква значително да подобри ранните предупреждения за космическо време, включително геомагнитни бури, които могат да нарушат технологичната инфраструктура на Земята. Използвайки фотонния импулс, излъчван от Слънцето, тези иновативни сателити могат да се придвижват в космоса без традиционни методи за задвижване.
“Вместо да използваме въздуха, ние всъщност използваме фотоните – светлината, излъчвана от Слънцето, за да задвижваме нашите сателити” – посочва Ирфан Азийм, ръководител на отдела за наблюдение на космическото време в NOAA. Този метод предлага по-рентабилен начин за позициониране на сателитите извън сегашната наблюдателна точка Лагранж 1 (L1), което би осигурило по-напреднали възможности за мониторинг.
В момента мисии като Advanced Composition Explorer на NASA и Deep Space Climate Observatory на NOAA следят слънчевия вятър от L1. Въвеждането на сателити със слънчеви платна може да разшири наблюдателните точки по-навътре в космоса, позволявайки по-ранно засичане на слънчеви изригвания и други явления, свързани с космическото време. Това стратегическо позициониране би засилило защитата на електропреносните мрежи, комуникационните системи и сателитните операции от слънчевите смущения.