Днес Bolt стартира с над 300 електрически скутера по улиците на Пловдив. Това е четвъртият град в България, в който компанията разширява своето присъствие, след успешните стартирания в София, Варна и Бургас през миналата година.
От 24 януари, жителите и посетителите на Пловдив ще имат възможност да се придвижват из града с Bolt скутери. Bolt е известен със своето предлагане на достъпни услуги за скутери, като безопасността е основен приоритет. В зависимост от търсенето, платформата планира да увеличи броя на скутерите, за да гарантира тяхната наличност и да осигури изключително положително преживяване за потребителите в Пловдив.
Теодор Рачев, ръководител на операциите на Bolt в България, заяви: „Стартирането на Bolt в Пловдив добавя важен липсващ елемент в мрежата на микро мобилност на компанията в страната. Сигурни сме, че нашите скутери ще имат положителен принос към транспортната инфраструктура на града и ще дадат възможност на хората да се наслаждават и да изследват динамичната атмосфера на културната столица на България.”
Според него, преди първото каране, всеки потребител трябва да се регистрира в платформата на Bolt и да бъде на възраст поне 18 години, за да използва услугата.
„Нашата усъвършенствана GPS система контролира как се паркират и използват скутерите ни, за да осигури безопасността на всички на улицата. Нашите скутери имат електронно ограничение на скоростта до 25 км/ч, което означава, че превишаването на скоростта не е възможно, дори когато се спускат по наклон. Освен това, съгласно споразумение с града, ще въведем зона с ниска скорост в парковите зони, която автоматично ще ограничи скоростта на скутерите до 8 км/ч”, добавя г-н Рачев.
Ето няколко съвета за безопасност на потребителите от Bolt:
Адаптирайте скоростта си спрямо пътните условия
За да гарантирате безопасността както на себе си, така и на останалите хора на улицата, карайте със съобразена скорост и я адаптирайте според условията на пътя. Важно е да спирате плавно преди завой, тъй като високоскоростното завиване е опасно. За да улесните това, можете да активирате режима за начинаещи, ако имате нужда от време, за да свикнете с карането на скутер. Този режим ограничава скоростта на скутера до 15 км/ч.
Карайте във велоалеите
За да избегнете сблъсъци, когато правилата позволяват каране, поддържайте безопасно разстояние между вас и другите участници в движението. Това ще ви позволи да маневрирате или да спрете безопасно при нужда.
Не карайте с втори човек
Карането на един скутер с още един човек, или така нареченото “тандемно каране,” може да доведе до инциденти. Споделените скутери са проектирани за един човек, така че добавянето на допълнително тегло и промяната на центъра на тежестта увеличават риска от сериозни наранявания за двамата пътници.
Спазвайте правилата за движение
Вниманието към знаците, преминаването през пешеходни и велосипедни пътеки и уважението към останалите участници в движението – шофьори, велосипедисти и пешеходци – са от ключово значение за безопасността на пътя.
Никога не карайте след употреба на алкохол
Алкохолът и други подобни вещества влошават концентрацията и забавят реакциите на водачите, което значително увеличава риска от инциденти.
Облечете се подходящо
Дъждът и по-малкото дневна светлина намаляват видимостта. Носете светлоотразителни дрехи или аксесоари. Използвайте светлините на скутера и се уверете, че той разполага със светлоотразители – те са разположени от всички страни на скутера. Има и преден и заден фар, които ще ви направят по-видими. Облечете се топло и сухо, като изберете подходящи дрехи според времето. Силно се препоръчва да носите каска при каране на скутер или друг индивидуален транспорт, като велосипеди, електрически велосипеди или ролери.
Bolt е глобална платформа за споделена мобилност, която предоставя услуги за микро мобилност, включително електрически скутери и велосипеди, в над 300 града в 28 държави. Услугите за микро мобилност на Bolt са свързани с съществуващите транспортни средства, което улеснява придвижването на хората. С това Bolt има за цел да намали общото използване и притежание на автомобили и да помогне за създаването на градове за хората, а не за автомобилите.