Първият дървен сателит полетя в космоса

Японски изследователи постигнаха нов етап в космическите технологии, като изпратиха първия в света дървен сателит в космоса. LignoSat, кръстен на латинската дума за дърво, е разработен от Университета Киото в сътрудничество с компанията Sumitomo Forestry. Сателитът e част в мисия на SpaceX към Международната космическа станция (МКС) и скоро ще бъде освободен в орбита около Земята.

Проектът има две основни цели. Първо, той ще тества издръжливостта на дървото в суровите условия на космоса. Ако експериментът е успешен, учените планират да разработят още дървени структури, които да бъдат изпратени в космоса.

“С дървен материал, който можем да произвеждаме сами, ще можем да строим къщи, да живеем и работим в космоса завинаги” –  посочва астронавтът Тако Дой от Университета Киото. Това е първата стъпка в 50-годишен план, включващ засаждането на дървета и строителството на дървени къщи на Луната и дори на Марс.

Дори и за скептиците, идеята за дървени структури в космоса има своите предимства. Материалът би бил по-издръжлив в космоса, защото липсва вода или кислород, които да причинят гниене или да предизвикат пожар. Дървото предлага и добра защита срещу радиация.

Другата причина за използването на дървени сателити е свързана с натрупващия се космически боклук. В момента около планетата обикалят над 3000 сателита, да не говорим за различни космически отпадъци. Дървените сателити в крайна сметка ще паднат обратно на Земята и ще изгорят при повторно влизане в атмосферата, без да оставят вредни частици като алуминиев оксид, което е проблем при металните сателити.

Проф. Коичи Мурата от Университета Киото, специалист по горски науки, подчертава, че още в началото на 20-ти век самолетите са били направени от дърво, затова дървен сателит също е напълно възможен.

Тако Дой вижда бъдеще, в което металните сателити може да бъдат забранени, а идеята за дървена къща на Луната става все по-реалистична. Това ново постижение на японските изследователи не само представлява важен технически пробив, а и отваря врати за по-чисти и устойчиви решения в космическите технологии.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *