В „Игра на дронове“ Ratio срещат технологиите, практиката и етично-обществените въпроси около тях

Благодарение на разнообразието си от размери, летателни характеристики и способности дроновете навлизат в нашия живот и намират все повече и разнообразни приложения. Като всяка нова технология те разрушават старите рамки на нашето ежедневие и това не винаги е с положителен знак. Наравно с операции като търсене и спасяване те се ползват за шпионаж и война.

В „Игра на дронове“ организаторите от Ratio срещат технологиите, практиката и етично-обществените въпроси около тях, като ще се обсъдят темите:

  • Докъде стига днес употребата на дронове и къде може да стигне тя утре?
  • Как дронове се прилагат за всичко от доставки на стоки, наблюдение, спасителни акции и отглеждане на посеви?
  • Къде е тъмната страна на дроновете: използване за шпионаж, войни, нарушаване на личното пространство?
  • Какви са предизвикателствата пред технологията и нейната употреба?
  • Къде стои финият баланс от употребата им?
  • Докъде може да ни предпази регулацията и стандартизацията?
  • Какви са неочакваните ефекти на дроновете, които трябва да предвидим, като например зрително и шумово замърсяване?

Събитието ще се проведе на 27 април в клуб K.U.P.E. Билетът не е резервация за седящо място. Организаторите препоръчват да отидете по-рано, за да си осигурите удобно място. На входа може да ви бъде поискан документ за самоличност и охраната да провери личния ви багаж. Лица под 18 години се допускат само с придружител.

Лектори са:

Стефан Христозов – магистър авиоинженер от ТУ-София и магистър по авиационна сигурност от Военна академия „Г. С. Раковски“. Докторант пред защита от Института по роботика на БАН. Служи като контактна точка за България в регулаторната експертна група JARUS. Участва в голям брой регулаторни и стандартизационни работни групи. Основаващ член в Асоциацията на българската авиационна индустрия и в над-националната организация JEDA.

Доц. д.н. Стоян Ставру – юрист и философ. Той е ръководител на секция „Етически изследвания“ на ИФС при БАН. Преподавател по „Биоправо“ (първият в България) и „Медицинско право“ в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и в СУ „Св. Климент Охридски“. Основател на научното електронно списание и интердисциплинарна общност „Предизвикай правото!”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *