9 възможни причини за прегряването на лаптопа

Прегряването на лаптопа е един от най-често срещаните проблеми, с които всеки потребител рано или късно се сблъсква, и може да повреди както самия лаптоп, така и неговите вътрешни компоненти. Прегряването може да е причина за забавянето в работата на вашия преносим компютър. То може да е и главният виновник за неочакваното изключване на лаптопа ви, когато вършите нещо на него. Ето защо, е важно лаптопът да може да се охлажда. В следните редове ще ви запознаем с част от най-вероятните причини, които водят до прегряване на преносимия компютър.

 

Решетката на вентилатора на лаптопа е задръстена

 

Ако погледнете страничната част на лаптопа си, ще видите отворите, през които машината ви се охлажда. При някои модели, се намират в задната част. Постепенно,  лаптопът ви може да събере огромно количество прах, което да запуши вентилатора. В резултат, генерираната от конфигурацията ви топлина не може да излезе навън. Ето защо, с времето започвате да усещате все повече загряването. Това е и един от най-честите проблеми, които специалистите от Serviz.bg борят ежедневно.

 

Температурата в помещението

 

Ако дори след почистването на вентилаторната решетка, лаптопът продължава да загрява, помислете дали не е твърде топло в помещението, в което го ползвате. По-високите температури оказват своето въздействие върху прегряването на техниката, така че не работете на лаптопа си в затворени, непроветриви стаи.

 

Неправилно позициониране на лаптопа

 

Всяко положение на лаптопа, при което отворите за вентилация са блокирани, може да доведе до прегряване. Често, хората държат лаптопите си върху чаршафите на леглото, одеялото, или в скута си. Всички изброени места са вредни за машината, а последното е вредно и за здравето, според множество източници. Мястото на лаптопа е върху твърда, гладка и чиста повърхност, позволяваща безпроблемното му охлаждане. Съществуват доста видове маси и поставки за лаптоп, които улесняват правилната му експлоатация.

 

Изгорял вентилатор на лаптопа

 

Вентилаторът е компонентът от конфигурацията, който се грижи за охлаждането на машината, и ако той се повреди, прегряването ви е почти 100% гарантирано. Възможно е вентилаторът да се развали, когато стартирате лаптопа. В този случай е хубаво да изключите машината си и да я рестартирате след няколко минути. Друга причина за спирането на вентилатора може да бъде повреден кондензатор, който е задължително да бъде заменен веднага.

 

Нов хардуер

 

Често, хората решават да ъпгрейднат лаптопите си, като им добавят повече РАМ памет, дисково пространство, или дори нова звукова карта. Понякога, тези нови компоненти могат да натоварят повече машината ви и тя да започне да загрява по-често. В повечето случаи става въпрос за части, които не са официално одобрени или препоръчвани от производителя.

 

Несъвместима операционна система

 

Въпреки, че не се случва на по-новите модели, все пак има случаи, в които при инсталиране или преминаване към по-нова версия на операционната система, започва да се наблюдава прегряване на лаптопа. Имайте предвид, че същото може да се получи и след инсталиране на нови драйвери.

 

Повреда в системата за охлаждане

 

Естествено, ако системата за охлаждане на лаптопа спре да работи, високите температури няма да има как да бъдат овладяни и ще се получи прегряване.

 

Негодна термо паста

 

Ако термичната мазнина, която се налага между системата за охлаждане и процесора е остаряла, тя няма да може адекватно да изпълнява функцията си и ще се стигне до прегряване.

 

Презареден лаптоп

 

Става въпрос за случаи, в които лаптопът бива зареждан прекалено дълго време – тогава също може да се стигне до прегряване.

 

Разгледахме някои много вероятни причини вашият лаптоп да страда от прегряване. Много е важно, ако установите такъв проблем, да се постараете да конкретизирате източника, който го причинява. Така ще си спестите време и пари, които бихте изгубили, ако действате прибързано и хаотично. Запомнете – добрата грижа за вашия лаптоп може да го запази здрав и бърз за дълго време.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *