Повече от половината хора на възраст между 16 и 74 навършени години (54,9 на сто) не са посещавали курсове или други форми на обучение, за да подобрят уменията си, свързани с използването на компютър, софтуер или приложения през последните 12 месеца. Това показват резултатите от изследване на НСИ през 2018 г. за използването на информационно-комуникационни технологии (ИКТ). Въпреки динамичното развитие на информационните технологии в България повече от една четвърт (26,7 на сто) от хората никога не са използвали интернет.
Безплатно онлайн обучение или самообучение са направили 8,4 на сто. По време на работа са се учили от колега, ръководител или ментор 4,5 на сто, а 1,9 на сто са участвали в обучение, платено или осигурено от техния работодател.
Според данни от изследването 72,1 на сто от домакинствата в България имат достъп до интернет в домовете си, като е отбелязан ръст от 4,8 процентни пункта спрямо предходната година. Същевременно 71,5 на сто от домакинствата са с осигурена бърза и надеждна широколентова връзка, която освен фиксирана кабелна връзка включва и интернет връзка чрез мрежата на мобилните телефонни оператори. Най-нисък е относителният дял на домакинствата с достъп до интернет в Северозападния район – 65,2 на сто.
С увеличаването на възрастта намалява желанието и необходимостта от присъствие в глобалната мрежа и 17.8 на сто от хората на възраст между 65 и 74 години сърфират редовно, показват още данни от изследването
През 2018 г. 22,2 на сто от хората използват глобалната мрежа за взаимодействие с органите на държавната и местната власт. Най-значителен е делът на тези, които са получавали информация от уебсайт на публичната администрация (17,1 на сто), следвани от подалите попълнени формуляри, декларации и други официални документи онлайн (9,5 на сто) през последните 12 месеца.