Седем проекта в областта на екологията и биоразнообразието бяха успешно реализирани през 2015-а година благодарение на дарителската програма Мтел еко грант. Като част от тях бяха проведени 45 обучения за опазване на околната среда, в които взеха участие 1261 деца и младежи от цялата страна. Бюджетът на зелената програма през 2015 година достигна близо 50 000 лева.
Благодарение на помощта на телекома, Българското дружество за защита на птиците реализира своя проект „Зелена класна стая“. В рамките на инициативата бяха проведени 12 обучения с над 250 ученици от Свищов, Белене, Враца, Лом, Козлодуй, Плевен, Русе и село Ореш, като 20 от младите еколози се включиха в преброяване на щъркеловите гнезда в общините Белене и Свищов, а 68 ученици отбелязаха Европейските дни на птиците.
Сред финансираните от Мтел еко грант проекти попадна и „Международната нощ на прилепите“ на сдружение „Зелени Балкани“ – Пловдив. Проектът прерасна в национална кампания, в която бяха ангажирани над 30 институции и неправителствени организации. В нейните рамки се проведе и конкурс за „прилепно“ изкуство, който събра 114 участника на възраст между 4 и 62 години от над 30 населени места.
В рамките на проекта „Посланици на езерата“ на ОУ „Христо Ботев“ в Бургас беше създаден пътеводител с информация за 6-те ключови световно застрашени вида в Бургаските езера. Беше проведена и олимпиада по орнитология, а показалите най-добри знания за птиците ученици получиха специални награди.
Учениците от Професионалната гимназия по механизация на селското стопанство „Никола Йонков Вапцаров“, с. Средище, община Кайнарджа създадоха „Зелено училище в зелена ферма“, където имаха възможността да практикуват био земеделие в реална среда. Тийнейджърите се занимаваха и с производство на биотор и компост.
Сред финалистите през 2015 година попадна и читалище „Асен Златаров“ в село Смилян. Над 160 деца и младежи от красивото село в Родопите се запознаха с глобалната тема за климатичните промени. В рамките на инициативата участниците рисуваха върху камъни и участваха в образователно пътуване, както и в наблюдение на белоглави лешояди. Заключителната изложба „Знаем и се грижим за природата” събра рисунки и пана на малките участници и беше видяна от над 800 жители и гости на селото.
Народно читалище „Христо Ботев 1989“ в град Рила се отличи с инициативата си „Работилница за природа“. През месеците юли и август обучители започнаха разработването на 20 интерпретативни теми за обучение, като лекторите бяха на разположение през цялото време за съвети и предоставяне на помощ и допълнителна информация. Закупено бе оборудването за работилницата, което бе подредено в новата ремонтирана зала на читалището: обзавеждане, материали за рисуване, за направа на къщички за птици, хидролаборатория, ферма за мравки, комплект за магнетизъм, микроскоп, кутии за наблюдение на насекоми, метеорологична станция и фотоапарат.
Седмият отличен проект беше „Търновските височини – нашата природна съкровищница“ на ПГ по туризъм „Д-р Петър Берон“ във Велико Търново. В нея се включиха преподаватели, както и 20 младежи, които създадоха общодостъпна база данни за редките и защитени видове в региона. През периода между юни и ноември бяха проведени общо 16 обучения, теренни обхождания и еколагери с учениците, които получиха теоретични и практически познания.
Ежегодната дарителска програма Мтел еко грант се реализира със съдействието на фондация „Помощ за благотворителността в България”.