… които си струва да опитате
Когато сърфираме из мрежата сигурно половината от линковете, които посещаваме са резултат от бърза проверка в Google Search. Добрата стара търсачка на Брин и Пейдж търпи непрекъснати подобрения и почти никаква конкуренция – наскоро дори бяха добавени иновативни опции за търсене по глас или снимка. Е, резултатите все още не са съвсем според очакванията, но успехът на Search е неоспорим.
Може би това е и причината няколко алтернативни проекта на Google в сферата на търсенето да останат незабелязани от повечето потребители. Част от тях наистина си заслужават.
What do you love
wdyl.com e идеалният избор, когато търсите нещо в безбройните уеб услуги на Google като YouTube, Books, Earth и Maps, Gmail, Alerts, Blogspot, Trends и ред други. Визуално платформата е изчистена и подредена така, че да улеснява ориентирането във върнатите резултати. За съжаление What do you love не работи особено добре с български термини.
Squared
Squared е дело на разработчиците от Google Labs и е особено полезна когато правите систематично търсене. Услугата позволява задаване на най-различни критерии, според които подрежда намерените резутати в таблица със семантично генерирани колони. Например, ако търсеният термин е “planets” колоните в таблицата са име, снимка, описание, маса, обща повърхност, скорост на избягване и т.н. Ако терминът е “presidents” обаче към името и снимката се добавят още дата и място на раждане, вицепрезидент, професия и други. Добра търсачка за общи термини, но не съвсем подходяща за специфични или чуждоезични думи.
Goosh
Goosh е неофициалният Google шел. Откъм функционалност (а вероятно и полезност) предимствата на тази странна търсачка са малко спорни, но със сигурност всеки geek ще я хареса от пръв поглед. Интерфейсът и копира стандартната Unix конзола и точно както и при нея, терминът се изписва след указател от типа “guest@goosh.org:/web>“. Върнатите резултати винаги са 4 и пред всеки от тях стои пореден номер, с който се избира желаният. Вместо да се презарежда на чисто, след всяко търсене страницата пази историята от предишните, но най-важното е, че тук (най-после) може да се търсят и български думи. Ура!
Бонус: Sloppy
Sloppy е търсачката, която не бихте искали да използвате никога, освен ако просто скучаете и търсите разнообразие. Макар и разработена с модерни технологии като HTML5, jQuery и API-то на Google Search, Sloppy целенасочено връща повече от ужасни резултати, работи изнервящо бавно, бутонът “I’m feeling lucky” никога не действа, а при всяко търсене трябва да търпите дълга и отегчена аудио-прозявка, която сякаш оправдава мотото на сайта: “Какво ще стане, ако Google го домързи?”. Да се надяваме, че това никога няма да се случи.