2011 – година на кардинални промени

 

В своята рубрика Switched On сайтът Engadget нарече 2005 „Година на обрати“. Тогава IBM продаде РС-бизнеса си на Lenovo, Apple се отказа от платформата PowerPC в Mac, а пък Microsoft започна  да използва PowerPC в XBox 360. Но 2011 ще е „Година на кардинални промени“, тъй като на фона на нея много от събитията през 2005 г. бледнеят.

Hewlett-Packard

През тази година нито една технологична компания не изгледаше толкова неуверено, колкото НР, която често се счита за крайъгълен камък в Силициевата долина. Година след покупката на хардуерните и софтуерните разработки на Palm и няколко седмици след пускането на първия таблет с webOS, HP напусна бизнеса, в който тя трябваше да играе наедро. След продължително обсъждане, ръководството на компанията все пак реши да си запази  webOS, но да отвори кода на  операционната система и да задържи патентите. НР обещава да се върне на пазара на webOS таблетите през 2013 г.

Още по-големият въпрос обаче, който стоеше пред компанията, е дали тя да се откаже от компютърния бизнес изобщо или не. Това решение можеше да е аналогично на навлизането на РС пазара чрез покупката на Compaq през 2001 г. Сега НР си запазва РС-подразделението и както и преди се ориентира към Windows.

Nokia

Няколко месеца преди НР да отвори кода на webOS, Nokia, която много години се противопоставяше на Microsoft, поддържайки собствената OS Symbian, избра платформата Windows Phone за своите смартфони. Компанията се отказа от MeeGo, която разработваше заедно с Intel. След това решение, Nokia пусна първия и последен смартфон N9 с MeeGo, който беше приет от потребителите доста добре. Компанията представи и дизайна, който сега се използва във флагмана с Windows Phone — Lumia 800. Microsoft, желаейки да привърже Nokia към Windows Phone,  позволи на финландския производител да внася такива промени в операционната система, каквито не може да прави нито една друга странична компания.

Nokia не е единственият производител на смартфони, сблъскал се с промени в своя бизнес. След десетилетие участие в обединената компания Sony Ericsson, Sony изкупи обратно дела на Ericsson и сега ще предлага телефони под своята търговска марка.

Motorola пък стана част от Google, макар последната да обещава, че от гледна точка на бизнеса Motorola  ще остане напълно свободна, а поглъщането е извършено само с цел да се получат патентите за Android.

Adobe

През 2011 г. Adobe беше уверена в бъдещето на Flash на всички платформи, в това число и на мобилните. Но заради нежеланието на Apple да поддържа платформата в своите мобилни системи, компанията реши да направи избор в полза на HTML5 и реши да прекрати разработката на Flash за мобилните системи и Интернет телевизорите. Компанията сега е е един от лидерите в популяризирането на HTML5.

Microsoft

Голям успех за Windows Phone е споразумението с Nokia, но когато изпълнителният директор на Microsoft Стив Балмър беше попитан за най-рисковия продукт на компанията, той посочи следващата версия на Windows. Това не е голяма изненада, тъй като всички успехи на корпорацията както и преди са свързани основно с настолната OS. Но в  случая с Windows 8, която беше представена на конференцията BUILD през септември, ясно се вижда, че твърдението за риска е съвсем справедливо.

Windows 8 ще предложи новия сензорен потребителски интерфейс Metro, с помощта на който компанията желае да си върне значителна част от таблетния пазар, отхапана впрочем от Apple iPad. Освен това, това ще е първата настолна OS, която ще може да се използва с ARM процесори на такива компании, като Qualcomm, NVIDIA или TI, което ще осигури по-голяма енергийна ефективност. Поддръжка на нова процесорна архитектура (освен х86) се внася в Windows за първи път от времето на Windows NT, когато можеше да върви на PowerPC и MIPS.

Много от събитията на 2011 г. ще имат своето продължение през 2012 г., така че за индустрията и следващата година ще е доста интересна.

Written by 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *