20 милиона нови вируси и троянски коне са създадени от началото на 2010

Според Panda Labs, антивирусната лаборатория на Panda Security, през първите десет месеца на тази година, заплахите, които са били създадени и разпространени, са били една трета от всички, познати до момента.

Това означава, че 34% от познатия до сега зловреден код е бил създаден последните месеци. Базата данни, събрана от Collective Intelligence, която автоматично засича, анализира и класифицира 99,4% от получените заплахи, вече има 134 милиона отделни файла, 60 милиона от които са зловреден софтуер (вируси, червеи, троянци, и всякакви други заплахи).

До октомври тази година са диференцирани около 20 милиона новосъздадени щамове (както нови, така и вариации на вече съществуващи) – колкото за цялата изминала година. Всеки ден се появяват между 55000 и 63000 заплахи.

Данните показват, че в момента има сериозен ръст на кибер престъпленията, въпреки че е много вероятно увеличаването им да е и поради факта, че вече хора с по-ограничени технически познания също могат да се занимават с тази дейност.

Още една любопитна подробност от изнесената статистика – макар и да се генерира много нов зловреден код, животът му не е дълготраен. Петдесет и четири процента от вирусите живеят не повече от 24 часа – за разлика от тези, създадени през миналата години и чиито живот беше по няколко месеца.

Новите вируси заразяват едва няколко системи, след което изчезват. В момента, в който антивирусните програми успеят да ги засекат, хакерите ги модифицират или създават нови. Затова е особено важно да има такива технологии като Collective Intelligence, която може бързо да неутрализира новите вируси и да сведе до минимум възможността от промъкване им на всеки компютър в този 24 часов интервал.

Въпреки наглед стряскащите цифри, темпът на увеличаване на заплахите е намалял в сравнение с 2009 г. От 2003 г. „новите вируси се увеличаваха ежегодно 100 или повече процента. А за тази година количеството е намаляло почти наполовина”, обяснява Луис Коронс, технически директор на Panda Labs.

„Това не означава, че има по-малко заплахи или че пазарът на кибер престъпността се свива. Точно обратното, тя продължава да се разширява, а до края на 2010 г. ще имаме регистрирани повече нови заплахи в Collective Intelligence, отколкото през 2009 година. И все пак изглежда, като че хакери са редуцирали мащаба и повторно ползват вече създаден зловреден код или отдават приоритет на разпространяването и модифицирането на съществуващите заплахи пред създаването на нови”, добавя Коронс.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *