170 км подводен кабел с капацитет 3,2 TB/sec е свързан към мрежата на Interoute

Tunisie Telecom осигури дигитална независимост на Тунис, като положи първия подводен кабел в Европа. Той е 100% собственост на Африка. Кабелът свързва Северна Африка с паневропейската мрежа от следващо поколение на Interoute, чрез наземната станция в Сицилия. Операцията по полагането на 170-километровия кабел отне 68 дни и екип от 76 човека.

Подводният кабел е кръстен „Ханибал” в чест на смелия картагенски пълководец, който отплавал от древен Тунис, за да завладее Италия. Той предоставя на Тунис алтернативен маршрут на вече съществуващите Sea-Me-We-4 и Keltra, което гарантира доста по-сигурна и надеждна международна връзка. Фиброоптичният кабел е заровен на повече от 1 м дълбочина чрез специално рало и подводно превозно средство, което се управлява дистанционно и е конструирано за инсталирането на подводни кабели в бурни води.

Общият капацитет на кабела е 3,2 терабита в секунда – седем пъти повече от Sea-Me-We-4, който до този момент обслужва Тунис. Това ще повиши възможностите за IP връзки в Тунис, ще осигури стабилно увеличение на широколентовите услуги в страната и ще предостави възможността за разпространението на IP интернет услуги в Африка. Така Тунис става международен хъб на съседните държави в Северна Африка.

Гарет Уилямс, изпълнителен директор на Interoute, коментира: „За Interoute е чест да бъдем част от тази значителна дигитална стъпка, която Тунис направи. Това е доста вълнуващ момент за страната, тъй като тя е една от най-бързо развиващите се телекомуникационни пазари в Африка. Tunisie Telecom вложи значителни инвестиции в модернизирането на инфраструктурата си през последните години и разви предоставянето на модерни телекомуникационни услуги. Допълнителният капацитет и гъвкавост, които новият кабел предоставят, ще направят Тунис още по-привлекателен за чуждестранните инвеститори, които търсят възможност да оперират в региона.”

Полагането на кабела е първото директно партньорство, чрез което Interoute предоставя свързаност със Северна Африка. През април 2009 г. компанията установи връзка с Източна Африка чрез съдружието си със SEACOM. Тогава беше свързан 17000-километров подморски кабел към паневропейската фиброоптична мрежа на Interoute. Той предостави на Източна Африка достъп до основни бизнес центрове в Европа и останалия свят.

Брутният вътрешен продукт на Тунис през 2008 г. е 41 милиарда щатски долара. Световният икономически форум класира страната като най-конкурентната икономика в Африка и я постави на 40-то място в света. Освен това, Тунис е един от най-солидните търговски партньори на Европейския съюз в Средиземноморския регион. Ръстът на потребителите на интернет за периода 2000-2009 г. е 2700% с 2,8 млн. интернет и 43800 широколентови потребителя според последни данни.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *