1. Turn Off the Lights
Ако значителна част от деня ви отива в ровене из необятните видео архиви на сайтове като YouTube, Metacafe или Vbox7 със сигурност ще оцените този семпъл, но много ефективен плъгин, дело на белгиеца Стефан ван Дам. Turn Off the Lights прави точно това, което подсказва името му – затъмнява целия екран, освен областта на плеъра, фокусирайки вниманието изцяло върху видеото. Степента на затъмнение и цвета на фона могат да се регулират от пълно изключване до полупрозрачност. Освен това разширението може да засича флаш, аплети или вградени елементи, да показва контекстно меню за всеки от тях, да скрива само определени секции от сайта и т.н.
2. Tab Menu
Като всеки натоварен човек, прекарващ часове пред компютъра, вероятно и вашият браузър е претъпкан с табове на различни сайтове. Това в общи линии е лоша практика заради излишния разход на системни ресурси и натоварването на машината, но ако така или иначе сте свикнали да работите по този начин – малко ред в хауса от отворени табове и прозорци може да ви спести време и усилия. Tab Menu е много добър в това отношение. Плъгинът съхранява в списък всички отворени сайтове, така че да имате бърз достъп до всеки от тях само с едно кликване върху иконката. Опциите, които поддържа са избор на таб, затваряне, промяна на подредбата, търсене, навигация с клавиатурата и мишката, настройване на бързи клавиши за достъп и други.
3. Slideshow
Slideshow е разширение, с което могат да се разглеждат най-различни изображения във вид на … слайдшоу. Плъгинът е доста сходен с популярния Cooliris, но за разлика от него е значително олекотен и не товари компютъра излишно. За съжаление предлага и доста по-малко възможности – например най-добре работи със сайтове като Flickr, Picasa, Google Images и други, предлагащи огромни архиви с изображения. Много добра функция на Slideshow е възможността за директно споделяне на снимка в по-известните социални мрежи (Facebook, Twitter, Buzz и др.)
4. Tasks
Списъците със задачи са може би най-добре представените разширения в каталога на Chrome. Дори Google имат собствена разработка, която включва създаване, редактиране и изтриване на персонални задачи, както и импорт от Gmail, Calnedar, iGoogle и Mobile. Нашият избор обаче се спря на по-семплото разширение Tasks, с което можете единствено да създавате и изтривате нови задачи, чиито брой е отбелязан в иконката на тулбара. Ако все пак сте фен на разнообразието от опции и постоянни аларми – горещо ви препоръчваме Todo.ly.
5. Similar Sites
Понякога един сайт просто не е достатъчен да задоволи любопитството по определен въпрос, а питането на приятели или търсене на алтернативен източник не винаги дава ефект. Similar Sites е добро решение за такива ситуации. Разширението засича текущо активната страница и връща множество резултати на сходни сайтове, подредени по релевантност. Списъкът е организиран приятно – с картинка и линк към всеки от тях плюс процент на сходство, генериран от потребителите. Google също имасобствено разширение с идентична функционалност, което обаче е все още на етап бета.
6. Calc SS3
Калкулаторите са може би другите най-предлагани разширения, след задачите. Избора на плъгин за Chrome е огромен (почти 200 самостоятелни програми), а опциите варират от съвсем елементарни операции, до сложни математически изчисления и формули. Спряхме се на Calc SS3 заради съвсем малкият разход на памет (никаква ако не се използва), пълната поддръжка на клавиатурата, наличието на всички базови операции, хубвата визия (Calc SS3 дублира калкулатора за iPhone) и най-вече защото не изисква достъп до данните на потребителския браузър.
7. +1 Plus One
Откакто Google представи своя бутон +1 като своеобразен рейтинг за уеб сайтовете в нета се появиха няколко разширения, позволяващи споделяне на текуща страница директно от тулбара на Chrome. +1 Plus One е само едно от тях, но е събрало най-много потребители, а и изисква достъп единствено до браузинг историята. За да работи обаче потребителят трябва да е логнат в акаунта си.
8. Smooth Gestures
Ето нещо, на което по-мързеливите ще се зарадват – разширение, което управлява част от функциите на браузъра с различни движения на мишката.Smooth Gestures може да се преконфигурира изцяло според желанията на потребителя. Може да засича основните движения (наляво/надясно, нагоре/надолу и по диагонал), да асоциира определено движение с определено действие (например движение надясно връща предишна уеб страница), да използва различен цвят и дебелина на маркера и т.н. За съжаление, за да работи както трябва, разширението изисква достъп до историята и отметките на браузъра, заедно с данните за всички посетени сайтове.
9. Weather Underground
Прогнозите за времето са третата най-популярна категория сред разширенията за Chrome. Както и при калкулаторите, и тук решенията са най-разнообразни, опциите варират от най-просто показване на текущата температура, до множество данни за скоростта на вятъра, атмосферното налягане, влажността, градусите според различни скали, прогнози за следващите дни и т.н. Weather Underground е някъде посредата – опростен дизайн, базова информация за времето плюс очаквания за следващите три дни. Плъгинът работи доста добре за отдалечени локации като София и най-хубавото е, че се интересува единствено от потребителските данни на сайта www.wunderground.com (и то само ако го посетите).
10. Google Dictionary
Ако прекарвате много време в чуждоезични сайтове и често ви се налага да ползвате Google Translate или недай боже хартиените му предци, това разширение ще обърне представите ви за ефективност. Google Dictionary се инсталира в тулбара и работи по два начина – извжеда дефиниция при селектиране на непознатата дума или извежда прозорче при кликване върху бутона, в което да се потърси термина. Недостатък на речника е, че дефинициите се дават само на английски, но пък може да превежда от немски, италиански, испански, китайски, френски, руски, холандски, дори чешки и корейски.
11. StayFocusd
Накрая предлагаме и едно малко забавно, но много ефективно разширение, с което най-после можем да спрем да разпиляваме продуктивността си в социални мрежи, видео канали или всички онези сайтове, в които просто обичаме да си губим времето. Вместо да алармира потребителя, когато стои твърде много в даден сайт, StayFocusd безочливо блокира целия достъп до него и дори подканя със съобщения от типа “Обратно на работа”. Разширението позволява конфигуриране на таймера в две посоки (време на престой и време на блокиране), освен това поддържа черен списък от постоянно блокирани URL адреси (респективно – бял списък с разрешени). Ако потребителя предпочита по-миролюбив подход може да настрои StayFocusd да блокира само определена страница или дори само части от нея (видео, флаш игра, картинки и т.н.). Нахално, но все пак ефективно.