До края на годината 100% от земеделските и горски територии в страната ще бъдат покрити с цифрови кадастрални карти. Към момента такива имат всички областни градове, общинските центрове, населените места по Черноморието, както и всички национални курорти – навсякъде, където има оживен граждански оборот. Обявени са обществени поръчки за изработване на кадастрална карта на още над 256 по-малки населени места.
Това каза заместник–министърът на регионалното развитие и благоустройството Валентин Йовев по време на конференция по случай Световния ГИС ден.
„Сред основните цели на правителството е да осигурим на бизнеса и населението в България прецизни и подробни данни в областта на градоустройството, строителството и развитието на инфраструктурата“, коментира инженер Йовев. Той подчерта, че кадастърът отдавна се е превърнал в необходимост за много сектори — пазар на недвижими имоти, териториално и устройствено планиране, инфраструктура, опазване на околната среда.
Той каза още, че се работи по изграждането на многофункционален и многослоен кадастър, който ще стимулира инвестиционните и бизнес процеси у нас. За целта към основните кадастрални карти ще се добавят нови информационни слоеве, описващи различни аспекти на използването и собствеността на земята, както и пространствата под и над нея. Ще се включат и специализирани картографски и геодезически данни, данни и снимки от спътникови заснемания и други.
“Географските информационни системи са инструмент за взимане на отговорни, важни политически решения на държавно и местно ниво”, заяви от своя страна министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Росен Желязков. „Не мога да си представя пътната, железопътната, морската и речната инфраструктура без модерните приложения, базирани на географски данни“, каза той.
Желязков припомни, че Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията завърши голям проект „Единна информационна точка“, където са събрани огромни масиви от данни за електронните съобщителни мрежи и физическата инфраструктура. Това помага не само за доброто планиране, но и за добрата икономика при управлението на обществените ресурси, добави той.
От старта на системата през юни, в нея вече се съдържа информация за 10 848 км електронни съобщителни мрежи, 12 090 км инфраструктура за разполагане на мрежи, 194 км електропреносна мрежа, 4216 км железопътна мрежа.