Японската икономика расте с по-слаби темпове от очакваното през второто тримесечие въпреки агресивната политика за разходи от страна на правителството. Брутният вътрешен продукт нараства с годишен темп от 0.2% през трите месеца до юни. Това е под пазарните прогнози за 0,7%, което представлява значително забавяне от 2% през първото тримесечие.
Това се случва, след като правителството започна масивни стимули спрямо икономиката на стойност 28 трилиона йени ($ 265; £ 200 млрд).
Много от японските акции се сринаха след разочароващите данни за икономика. Бенчмарк индексът Nikkei 225 спадна с 0.3%.
Трейдърите се опасяват, че Японската икономика показва разочароващи данни дори след толкова силни стимули. Основната надежда се запазва на азиатските пазари, чиято растяща средна класа, ще увеличава покупателната си способност, като пазар за японски стоки. Актуален курс на японската йена можете да видите на сайта на IG.
Премиерът на Япония, Шиндзо Абе провежда политика на стимули чрез инструментите на централната банка. От тази година японската икономика работи в условията на отрицателен лихвен процент от -0.10%.
Някои анализатори, като Тимоти Гроф коментират, че състоянието на японската икономика дори при тези стимули, може да бъде много по-лошо. Някои от данните за икономиката показват намалено вътрешно потребление, по-ниски капиталови разходи и по-слаб нетен износ. Това вероятно до някъде се дължи на по-силната йена.
Пазарите все още са фокусирани основно върху това, дали централната банка ще предприеме още мерки за облекчаване на икономиката до края на годината.
Премиерът на страната е изправен пред изключително сложната задача, да извади страната от две десетилетия на дефлация. Според някои анализатори, мерките, които се прилагат не са достатъчни. Според други в сегашните условия икономиката можеше да бъде много по-зле, ако тези мерки не бяха приложени.
Бизнес инвестициите са се свили през второто тримесечие поради лошото състояние на икономиката. За да помогне на бюджета на страната, премиерът подготви данък върху продажбите, който обаче ще бъде забавен поне до 2019 г. Това е ясна индикация, че икономиката се развива все още много бавно.
При увеличаване на данъка върху продажбите през 2014г. потреблението в страната се сви допълнително, което доведе до свиване на икономиката. За това един такъв ход за увеличение на данъка в момента би бил по-скоро рисков. При по-ниски потребителски разходи цените могат да тръгнат отново в посока към дефлация, което само ще влоши положението.
Потреблението на физически лица в Япония представлява близо 60% от брутният вътрешен продукт на страната. За това всяко увеличаване на данъците върху продажбите в този момент, ще доведе автоматично до свиване на икономиката.
Бизнес инвестициите в страната също са се свили. Високият курс на йената пречи на износа и забавя ръста на бизнес инвестициите.