Проектът за търсене на извънземни цивилизации SETI, който към момента е най-големият в света, е базиран на откриване на чуждопланетни радиосигнали. Но развитието на земните технологии свидетелства, че високоразвитите извънземни цивилизации могат и да не използват радиовълни, които да бъдат открити в необятния космос.
В тази връзка учените Ейбрахам Лоиб от Харвард и Едуин Търнър от Принстънския университет са разработили нов механизъм за търсене на светлинни следи от цивилизации. Така например може да се регистрира светлината на нощната страна на дадена екзопланета – по аналогия със светлините на земните градове. С помощта на спектрален анализ специалистите смятат да определят природата на светлината – дали тя е естествена или изкуствена.
Единственият проблем, който не позволява да се приложи разработеният метод още сега, е недостатъчното ниво на развитие на съответната техника. Тоест, този проблем може да бъде разрешен с използване на телескопи от следващо поколение. Според авторите на проекта, със задачата може да се справи телескопът Джеймс Уеб (James Webb Space Telescope, JWST), който ще замени Хъбъл. Новият телескоп ще е с диаметър на огледалото 6,5 метра (срещу 2,4 на Хъбъл). Телескопът Джеймс Уеб ще бъде изведен в орбита през 2018 г.