Едновременно три инициативни групи предложиха планове за прокарване на оптичен кабел между Лондон и Токио. Той ще преминава и през арктически условия. Независимо, че подобно решение е достатъчно сложно за реализация, то ще има значителни преимущества.
В частност, прокарването на кабела ще позволи да се намали закъснението при преминаване на информацията между тези два града. Освен това, кабелът, положен под ледовете ще бъде по-малко подложен на възможни повреди. Отбелязва се, че сегашните линии за връзка, разположени в по-топли води, често се прокарват покрай корабни маршрути и в места за промишлен риболов, което увеличава риска от повреждането им.
Единият от проектите – Polarnet Project предвижда прокарване на 14 700 мили (23 660 км) кабел по бреговата ивица на Русия с отклонение към Пекин. Кабелът ще поддържа 100 съединения, като пропускателната способност на всяко от тях ще е 100 Gbit/s. Съгласно разчетите, реализацията на Polarnet Project ще позволи да се намали закъснението от сегашните 230 ms до 76,6 ms. Прокарването на този кабел е планирано за 2014 г.
Проектът Arctic Fibre предвижда прокарване на 9700 мили (около 15 610 км) кабел през Канадския Северозападен проход. В този случай ще се използват два оптични кабела, включващи по 80 съединения с пропускателна способност 40 Gbit/s с възможност за бъдеща модернизация до 100 Gbit/s. По този начин сумарната пропускателна способност на мрежата в рамките на този проект ще е 6,4 Tbit/s със закъснение до 168 ms.
Третият проект – Arctic Cable също предвижда прокарване на кабел през Канадския Северозападен проход, но в този случай дължината на маршрута е 8359 мили (13 450 км). Предвидено е използване на няколко кабела, включващи по 40 съединения с пропускателна способност 40 Gbit/s. Максималната сумарна пропускателна способност на мрежата ще е 6,4 Tbit/s. Според плановете този проект трябва да бъде завършен през 2013 г.