Изследователи от департамента по философия, лингвистика и теория на науката към Гьотеборгския университет, са разработили компютърна програма, демонстрираща ниво на IQ 150. Този показател тя е достигнала след отговор на стандартните въпроси от теста за определяне нивото на интелекта с изключение на отнасящите се до културни и лингвистични аспекти.
Според замисъла на изследователите, софтуерът използва не само логически и математически подход при решаването на дадена задача, но и заложения в него „психологически модел“. По думите на учените, съществуващите програми, разработени за решаване на заложените в IQ тестовете задачи, постигат по принцип около 100 точки.
На програмата са предложени основно въпроси, в които трябва да се установи определена закономерност. Скоростта, с която са давани отговорите не оказва влияние на крайния резултат. Освен това, тестът предлага въпроси, на които нито човек, нито машина могат да отговорят. Целта на изследването е да се снабди софтуерът с „човешки“ психологични черти, които да се използват за намиране на отговори.
В качеството на пример изследователите привеждат задача, в която е необходимо да се продължи поредицата цифри „1, 2…“. „Повечето хора ще назоват цифрата 3, но в същото време това може да бъде и последователността 1, 2, 1, или 1, 2, 4. Но 3 ще е най-вероятният отговор, защото хората така са били обучавани“, – казва един от изследователите. Според него, човек често търси елегантно и красиво решение на задача, без да взема под внимание математически аспекти. Това не е най-оптималният вариант, но се обяснява с влиянието на психологически фактори.
Именно този модел се опитват да реализират в своя софтуер шведските учени. Заложеният в него алгоритъм може да се използва за анализ на различни типове данни, който не изискват прекалено точни резултати, пример за формиране на прогнози и определяне на тенденции, свързани с човешкия фактор.