Чудили ли сте се какво ще стане, ако светът претърпи чудовищно бедствие и на планетата не остане нито бит съдържание, нито лист информация? Ако това ви тревожи, вече можете да спите спокойно, защото Норвегия се погрижи за това. Северната страна създаде добре защитено хранилище, в което ще се опита да събере цялото знание на света – за да може, в случай на апокалипсис, то да се съхрани.
Арктическият Световен архив на данни (World Data Archive) се намира близо до Световния сейф (Global Seed Vault), в който се пази най-голямата колекция от разнообразието на културите, в студената пустиня на Норвежкия архипелаг Свалбард. Той осигурявай сигурен дом на глобалната информация, защитен от заплахи за човечеството като природни бедствия и военни конфликти.
Но докато Global Seed Vault е (частично) финансиран от благотворителни организации, които искат да запазят глобалното разнообразие на културите, Световният архив е бизнес идея на норвежката технологична компания Piql и държавната минна компания SNSK. Архивът бе открит на 27 март тази година, като първите клиенти – правителствата на Бразилия, Мексико и Норвегия – депозираха копия от различни исторически документи в трезора.
Данните се съхраняват чрез специална оптична технология, разработена от Piql (да, името на компанията е игра на думи с „кисели краставички“ и говори за нещо консервирано), на около 300 метра под повърхността на земята. Впрочем фирмата започва работата си през 2002 г., като създава видео формати, които свързват аналогови и цифрови медии, а впоследствие адаптира технологията към целите на дългосрочното съхранение.
Основателят на компанията Рун Бьоркестранд обяснява, че тук става дума за оптичен носител за всякакъв вид данни – документи, PDF файлове, JPGs, TIFF, които се трансформират в QR кодове с висока плътност за съхраняване на цифрова информация.
Според инициаторите на благородната кауза, архивът може да остане непокътнат за период от най-малко 500 години или дори 1000 години. Ключът е и в поддържането на съответните температури от рода на -5, -10 градуса по Целзий, което пък не изисква кой знае каква енергия. Освен това регионът е сух, което дава още по-големи надежди за оцеляването на световното знание.
Клиентите могат да изпращат данни в архива цифрово или физически, и след като бъдат съхранени, да поискат извличането им по всяко едно време. Това обаче не е толкова скоростен процес. Като допълнителна предпазна мярка, данните не са свързани с интернет.
Свалбард има и друго предимство. Освен че е отдалечен, архипелагът е обект на международен договор, подписан след Първата световна война, според който територията не може да бъде ползвана за военни цели. Това означава, че островът е апетитна опция за страни, които се опасяват, че националните им документи един ден могат да бъдат изгубени поради конфликт.
Все пак, ако искате да запазите свои данни в архива, ще трябва да ги приведете в съответствие. Компанията получава заявки от всички краища на света. Оттам обаче не споделят подробности за цената на мястото в хладилните им складове.
“Не сме се договорили напълно за ценообразуването или модела на обслужване”, казва Бьоркестранд. „Но концепцията е завинаги“, допълва той.