Физици намериха бозона на Хигс?

На официална пресконференция физици от ЦЕРН обявиха, че са намерили нова субатомна частица, която вероятно има решаващо значение за формиране на Вселената. Учените обаче не бързат да нарекат откритата частица бозон на Хигс, като се позовават на необходимостта от допълнителни изследвания.

Джо Инкадела, ръководител на експеримента на Големия адронен колайдер заяви, че резултатите от търсенето на „частицата на бога“ са предварителни, но те практически със 100% вероятност сочат за наличие на бозон на Хигс.

„Откритата частица се съгласува с теорията за този бозон, – отбелязва ученият. – Бозонът на Хигс е последният недостигащ елемент в съвременната теория на елементарните частици, така нареченият Стандартен модел. Тази частица отговаря за масата на всички останали елементарни частици. Теорията обаче не позволява точно да се установи масата на бозона на Хигс.

Учените разчитаха, че намирането на тази частица ще стане на Големия адронен колайдер. Според изследователите, доказателството за съществуването на бозона на Хигс ще е най-голямото експериментално откритие за последните няколко десетки години.

Съгласно принципите на стандартния модел, в момента на зараждането на Вселената след Големия взрив, частиците са придобили маса под въздействието на полето на Хигс, формирано от бозони на Хигс. Без това поле не е било възможно образуването на атоми, а частиците нямащи маса щяха просто да се разлетят в космическото пространство. Съгласно теорията, бозоните на Хигс съществуват навсякъде. През полето на Хигс, запълващо пространството на Вселената, минават абсолютно всички частици, от които се състоят атомите, молекулите, тъканите и дори живите организми.

Първите сериозни опити да се открие бозонът на Хигс са предприети през 20 и 21 век на Големия електронно-позитронен колайдер (Large Electron-Positron Collider, LEP) в ЦЕРН. През есента на миналата година беше установено, че масата на „божествената частица“ се намира в интервала 115 до 135 гигаелектронволта.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *