Американски физици са използвали силициев окис и графен за създаване на гъвкави и напълно прозрачни модули памет. Техният коефициент на прозрачност надхвърля 90%. Предполага се, че тази памет може да бъде използвана в прозрачни екрани за автомобилите или самолетите, както и даже в обикновените слънчеви очила.
Модулите памет представляват плосък лист пластмаса, на който са нанесени ленти от прозрачен силициев диоксид. На долната и горната страна на силициевия „лабиринт“ се нанасят ленти от графен, играещи ролята на четящи и записващи компоненти на паметта. При подаване на напрежение на графена, кислородните атоми в SiO2 се „изместват“ и на мястото на диелектрика (силициев окис) остава тънка лента проводник във вид на чист силиций. Токов импулс от другия електрод връща този участък в изходното състояние.
Минималният размер на клетката памет е 5 нанометра, което е значително по-малко от сегашните стандарти за производство на памет – 22, 28 и 32 нанометра. Според учените, производството на прозрачните модули е евтино и ефективно от икономическа гледна точка. Така например, даже при „ръчно сглобяване“ в лабораторни условия над 65% от направените модули са били изправни.