Изследователи от Университета в Мичиган, САЩ, създадоха най-малкия компютър в света с напълно функциониращи процесори, безжични предаватели и RAM памет, наречен Michigan Micro Mote с размери колкото зърно ориз – само 0,3 мм. За разлика от електронните устройства, които пазят информацията на потребителите чрез програмни и резервни копия, този компютър губи всичко запазено, веднага щом бъде изключен.
Според Дейвид Блау, професор по компютърно инженерство, е трудно да се определи като “компютър” това, което са създали.
Mote няма радио антени, заради размера си, като има базова станция, която се захранва от видимата светлина като по този начин предава и получава данни. Използван е прецизен температурен датчик, който преобразува околната температура през определено време чрез електронни импулси. За целта чип отмерва интервалите от време предавани от базовата станция и после ги превръща в температура.
В резултата на това компютърът може да отчита температури с грешка около 0,1 по Целзий. Надеждата на учените е да го използват при онкологични изследвания. За целта първо ще бъдат инжектирани мишки, за да изследват температурните изменения на тумора спрямо нормалната тъкан и чрез промените в температурата да определят дали химиотерапията е успешна или не.
Резултатите бяха представи в четвъртък /21.06/ на симпозиума за VLSI технологии и схеми.