Учени създадоха батерия, която се зарежда от морска вода

Учени от Националния институт за наука и технологии Улсан (UNIST) в Южна Корея са се заели да разработят напълно иновативна алтернатива на батериите за смартфон – направена от морска вода.

Тяхното устройство прадставлява „натриево-въздушна“ батерия. Натриево-въздушните батерии са по-рентабилни от литиево-йонните, но все още не са готови за комерсиална употреба. Част от целта на работата на изследователите от Южна Корея е да се справят с предизвикателствата по пътя на комерсиализацията на този вид акумулатори. И изглежда са намерили отговора в морската вода.

Оказва се, че морска вода служи като отличен католит – катод и електролит, съчетани в едно. В доклад, публикуван в списанието „Приложни матерали и интерфейси“ на ACS, учените посочват, че „постоянният приток на морска вода в и от батерията осигурява натриевите йони … отговорни за получаването на заряд“.

Батерията с морска вода може да се сравнява с литиево-йонните батерии чрез измерване на волтажа при разреждане. Измерванията показали, че батерията с морската вода има средно напрежение при разреждане около 2,7 волта, според ACS.

При равни други условия литиево-йонна батерия отчита до 3.6 волта. Това означава, че учените все още имат работа за вършене, но тяхното устройство може да ни приближи към един свят, където няма да зависим от лития за съхранение на енергия.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *