Професорът по биохимия, клетъчна и молекулярна биология Бари Брюс със своите колеги от Масачузетския технологичен институт са намерили начин да използват трева и опадали листа за създаване на аналог на слънчева батерия. Разработката се отличава с минимално влиянието на екологията, тя е евтина, но има нисък КПД.
Изследователите са уверени в потенциала на своята разработка и в това, че в недалечно бъдеще с помощта на такива батерии ще може да се получава достатъчно енергия.
В основата на разработката лежи познатата фотосинтеза, с помощта на която слънчевата светлина се преобразува в химическа енергия. Учените са определили реакцията, която екстрахира от растителната маса задействаните във фотосинтезата молекули, наречени „photosystem-I”. Особено внимание се отделя на хлорофила, който конвертира фотоните в поток електрони.
Споменатите молекули се стабилизират и разпределят по покрита с нанопроводници стъклена подложка. При попадане на слънчева върху панела, тя се абсорбира и превръща в електричество. На подобен принцип работят и класическите слънчеви панели.
Засега тревните слънчеви панели дават ниско напрежение, което не е достатъчно да захрани дори малък светодиод, но изследователите са оптимисти и продължават да развиват своя проект.