Учени от Университетския колеж в Лондон (University College London, UCL) са решили да отстъпят от привичните принципи на работа на компютъра. Те възнамерява да научат компютрите самостоятелно да излизат от нежелани ситуации и да възстановяват данните.
Образно казано, разработчиците са внесли в работата на РС известна доза хаос, като заменят последователното изпълнение на програмите с модел на поведение, заимстван от природата. Според тях, способността на компютъра да възстановява своята работоспособност след срив ще намери различни приложения, например в безпилотните самолети или при моделирането на човешкия мозък. Изследователите наричат своето творение „системен компютър“.
Съвременните компютри не са подходящи за моделиране на естествени процеси, такива като работата на невроните или роенето на пчелите. Причината е, че те изпълняват командите централизирано и последователно една след друга, докато в природата са разпространени разпределени, децентрализирани и вероятностни подходи, устойчиви на проблеми и способни на самовъзстановяване.
В компютъра, разработен от UCL данните са свързани с инструкциите за тяхната обработка и са разпределени по множество „системи“, всяка от които работи само със свой контекст, но има възможност да взаимодейства с други. Вместо брояч, последователно избиращ команди от паметта, работата на „системите“ се управлява от генератор на псевдослучайни числа. Работата на компютъра се състои в едновременното изпълнение на команди, нямащи приоритет една пред друга.
Този подход изглежда неработоспособен, но работи, твърдят учените. Важна особеност на „системния компютър“ е наличието на голям брой копия на команди, съхранявани разпределено. Ако една от системите престане да работи, компютърът ще се обърне към друга, за да се възстанови. Ако обикновеният компютър може да излезе от строя при отказ на паметта, за „системния компютър“ няма такава опасност – всяка система притежава собствена памет.
Сега учените са се заели със задачата за машинното обучение, решаването на която ще позволи на компютъра да презаписва собствената си програма като реагира на промяната на околната среда.