Учени разработиха течни слънчеви батерии

Учени от Университета в Южна Калифорния (USC) са разработили течни слънчеви батерии, които могат да се нанасят на различни повърхности, в това число и върху стъкло. Веществото се състои от нанокристали, които са по-евтини за производство, но тяхната ефективност е по-ниска, отколкото на произвежданите по традиционните технологии панели.

За производството на нанокристали за течните слънчеви батерии се използват полупроводници на базата на кадмиев селенид. Това е активна среда в полупроводниковите лазери, материал за изготвяне на фотоелементи, пигмент за емайли и компонент на класическите слънчеви батерии.

Новата технология на учените от USC обаче все още не може да се използва – споменатото химично вещество е токсично. За нанасянето на слънчевите батерии се използва процес със сравнително ниска температура, което позволява нанасянето им върху различни материали, без опасения, че последните ще се разтопят, съобщава TG Daily.

“До комерсиалното използване на технологията ще минат години, но ние ясно си представяме по-нататъшните си стъпки за нейното прилагане в соларните панели от ново поколение”, – казва представител на разработчиците.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *