Всяка година човечеството изхвърля около 300 милиона тона пластмаса. И проблемът не спира дотук. За половин век, през който пластмасата избухна с употреба в живота ни, малки късчета от нея се разпространиха в нашите океани, екосистеми и дори телата ни.
Но може да има нова надежда за решение на тази трудност. Учените казват, че са открили гъсеница, която обича да яде този небиоразградим отпадък. Насекомите няма да ни спасят от пластмасовото замърсяване, но да разберем как те смилат боклука може да помогне да се предложи някакво решение.
„Природата ни предоставя чудесна отправна точка за моделиране как ефективно да разграждаме биологичната пластмаса“, казва биологът и авторът на изследването Кристоф ЛеМойн от университета в Манитоба, Канада. „Но все още имаме няколко пъзела, които трябва да решим, преди да използваме тази технология, така че вероятно е най-добре да продължим да намаляваме пластмасовите отпадъци, докато това се изясни.“
Колко пластмаса може да изяде група много гладни гъсеници? Ясно е, че светът ще се нуждае от много гъсеници, за да реши своите проблеми с пластмасата.
Ако обаче учените успеят да разгадаят какво кара тези гъсеници и техните чревни бактерии да процъфтяват, те може да могат да създадат инструменти за заличаване на отпадния продукт. „По-доброто разбиране на това как работи тази синергия може да доведе до бъдещи усилия за проектиране на „перфектната“ система за пластмасово биоразграждане“, надяват се учените.