Учени определиха идеалния ъгъл за използване на сензорния дисплей

Докторът на медицинските науки Франклин Теслър заедно с авторитетното издание InfoWorld са направили изследване, което показва наличие на определени опасности за здравето на хората, използващи устройства с тъчскрийн. Преди всичко става дума за недостатъчна ергономичност на този начин за управление.

Ако проблемът с удобното разположение на потребителя зад бюрото, на което стои компютърът или лаптопът може да се реши с помощта на смяна на стола или с по-ергономична клавиатура, в случая със сензорните дисплеи ситуацията е съвсем различна.

Изследването показва, че при използване на мобилен телефон, смартфон или таблет, човек нерядко заема неудобни пози и извършва нехарактерни движения. Всичко това води до кратковременно натоварване на по-широк, отколкото обикновено спектър от мускули и неестествено огъване на китките на ръцете. Франклин Теслър е открил, е при използване на устройствата със сензорен дисплей, оптималният ъгъл, при който негативните влияния са минимални, е 30 градуса.

Колкото и да е странно, отрицателно влияе и липсата на обратна връзка в много сензорни екрани – в този случай потребителят несъзнателно усилва натиска върху дисплея (понякога той е 8 пъти по-силен, отколкото при използване на механична клавиатура). Това води до нарастване на натоварването в пръстите и ръката, и може до доведе до възникване на различни ставни болести.

За да се избегнат подобни проблеми, докторът препоръчва да не се навеждат надолу гърбът и шията, както и по възможност да се използва механична клавиатура при продължителна работа със сензорните устройства.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *