Източник на изображението: Хесус Фернандес – Родригез
Еширихия коли или по-често позната като E.coli, е голяма и разнообразна група бактерии. Повечето щамове са безопасни, други са причинители на болести и инфекции. Но никога досега те не са били кой-знае колко … артистични.
Група специалисти по синтетична биология от Масачузетския Технологичен Институт (MIT) са създали генетично модифицирана E.coli, която може да усеща и възпроизвежда цветна светлина. Или с други думи – да рисува.
Екипът, ръководен от Кристофър Войг, е модифицирал E.coli да усеща RBG светлина – червени, зелени и сини цветове. Когато усетят тази светлина, бактериите произвеждат пигмент, който отговаря на съответния цвят.
Резултатът е разнообразие от „картини“, създадени от бактериите като, за да се създаде едно цялостно изображение са необходими до 18 часа. E.coli, адаптирани с протеин от светлочувствителна цаинбактерия, притежават 18 гени и имитират биологичните светлинни сензори, открити в растения и гъбички.
Но какви ли произведения на изкуството са създали светлочувствителните бактерии? Копие на Мона Лиза или красив пейзаж? Не. Учените са ги “накарали” да пресъздадат не кой да е а популярният герой от видео игри Super Mario.
Източник на изображението: Хесус Фернандес – Родригез