Ученици подготвят експерименти за Международната космическа станция

YouTube, Lenovo и Space Adventures обявиха шестте финалисти в състезанието YouTube Space Lab – международен научен конкурс за ученици между 14 и 18 години, чиято цел е да насърчи децата да дават идеи за експерименти, които да се проведат в Космоса.

Проектът Space Lab се осъществява в партньорство с НАСА, Европейската космическа агенция и Японската агенция за аерокосмически изследвания.

Победителите в състезанието ще имат шанса да видят проектите си реализирани и излъчени наживо с помощта на лаптопа ThinkPad на Lenovo директно от Международната космическа станция.

Шестте регионални победители в състезанието бяха определени от гласовете на над 150000 потребители на YouTube от цял свят и от авторитетно жури от астронавти и специалисти от космическите агенции на САЩ, Европа и Япония.

Във възрастовата категория 14 – 16 години отличените са:

Патрик Зенг & Дерек Чан от Нова Зеландия (регион Тихоокеанска Азия), които изследват коефициента на топлопроводимост при микрогравитация.

Лаура Калво & Мариа Вилас от Испания (регион Европа, Близкия Изток и Африка) с експеримент как реагира повърхностно активно вещество при микрогравитация.

Дороти Чен & Сара Ма от САЩ (регион Северна и Южна Америка), които биха искали да изпратят бактерията Bacillus subtilis в Космоса, за да се проучи как да се отслаби действието на заболявания като салмонела.

Във възрастовата категория 17 – 18 години финалистите са:

Сачин Куке от Индия (регион Тихоокеанска Азия), който се интересува от топлопроводимостта на ферофлуидите при микрогравитация.

Амр Мохамед, Египет (регион Европа, Близкия Изток и Африка), който би искал да провери реакцията на скачащите паяци при микрогравитация.

Емералд Бреснен от САЩ (регион Северна и Южна Америка) би искала узнае каква ще е формата на снежинка, синтезирана в Космоса.

Шестте регионални победители ще посетят Вашингтон през март, като техните постижения ще бъдат отбелязани със серия от събития.

Финалистите ще имат уникалната възможност да изпитат полет при нулева гравитация, да получат ултрабук Lenovo IdeaPad U300s, специален тур и вечеря в музея на космонавтиката.

От всяка възрастова група ще бъде отличен по един отбор, като победителите ще бъдат наградени на официална церемония в Newseum на 22-и март. По-късно през годината техните експерименти ще бъдат реализирани на 403 километра над Земята на борда на Международната космическа станция и излъчени наживо в YouTube като част от грандиозен празник на науката и космоса.

Двата отбора-победители могат да избират между две уникални космически награди: пътуване до Япония, където да наблюдават случването на техния експеримент в ракета на път към международната космическа станция или когато навършат 18, да преминат единствено по рода си обучение за астронавти в тренировъчния център за руски космонавти в Звездното градче.

„Този мащабен проект демонстрира, че математиката и науката са важни.”, казва човекът, на когото принадлежи идеята за Space Lab – Захаан Бхармал, директор маркетинг за Европа, Средния Изток и Африка на Google. „Шестте победители представят новото поколение учени и космически изследователи. Те са повод за голяма гордост сред техните семейства, училища, общности и държави.”

Според Михаел Шмедлен, директор образование в Lenovo, Space Lab е запалил страстта към откривателство сред учениците по целия свят. „Като номер 1 производител на компютри за образователни цели в света и единственият производител на компютри, сертифицирани за използване в международната космическа станция, ние подкрепяме технологичните проекти, които интригуват учениците и поддържат тяхната страст към науката.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *